» 
»
 

Sigara kullanan kadınların sesi erkek sesine dönüşüyor!

Bilindiği üzere sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Ancak uzmanlar sigara kullanan kadınlar için uyarılarda bulunuyor. Yaklaşık 15 sene içerisinde kadınların ses tonunun erkek ses tonuna dönüştüğü belirtiliyor. İşte detaylar…

Sigara kullananlar dikkat! Sigara cinsiyet ayırt etmeksizin zaman içerisinde vücuda ağır hasarlar vermektedir. Türkiye’de en yaygın zararlı alışkanlıkların başında olan sigara kullanımı kişilerde geri dönüşümü olmayan hastalıklara davetiye çıkartıyor. Uzun süre sigara kullanan ve bağımlısı olanlarda ise kanserden, kalp-damar hastalıklarına ve beyinde felçe kadar birçok ağır rahatsızlıklara yakalanma ihtimalini artırıyor. Uzmanların açıklamalarına göre, sigaranın saymakla bitmeyen zararlarından önemli bir konuya değiniliyor.

Kadınların 15 yıllık sigara kullanımları sonucunda ses tonlarının erkek ses tonuna benzemeye başladığı vurgulanıyor. Cinsiyet algısında ses tonunun önemli bir yeri olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu rahatsızlığın herhangi bir ilaç veya terapi yöntemi ile tedavisinin bulunmadığının altını çizerek sadece cerrahi yöntem ile bu rahatsızlığın tedavisinin mümkün olduğu belirtildi. Sigara kullanan kadınların ses tellerinde, geçen uzunca bir zaman sonrasında sigaranın dumanının verdiği zararlar doğrultusunda doku dirençleri aşınıyor.

Bir süre sonra ses tellerinin üzerini örten mukozanın alt katmanındaki gevşek dokuda jöle kıvamında bir tabaka oluşmaya başlıyor. Frekanslarında düşmesi ile birlikte kadınlardaki ses telleri zamanla kalınlaşıyor. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görünene bu durum, sigara kullanmaya başladıktan 15 sene sonrasında gelişiyor. Özellikle sesleri ile performans sergileyen kadınlar, bu problem ile daha çok karşı karşıya kalıyorlar. Kadınlarda hem bir özgüven kaybı hem de mesleki anlamda sıkıntılar çıkaran ses kalınlaşmasının tek çaresi ise cerrahi yöntem…

Cerrahi yöntem ile tedavi uygulanan kişi, belirli bir süre içerisinde eski ses tonuna geri kavuşuyor. Sürekli görüştüğünüz bir kişi belki ses tonunuzun kalınlaştığını anlamayabilir. Fakat telefonla konuştuğunuzda sesiniz bir erkek sesi ile karıştırılıyorsa durum ciddi demektir ve derhal bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. Çünkü ses kişinin tomlumsal statüsü ve imajının etkilenmemesi açısından önemli bir etkendir. Ses sağlığı dikkate alınmalı ve ses tellerine sigaranın dumanı reva görülmemelidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *