» 
»
 

Sigara satışına bir yasak daha! Paketler tezgah altına iniyor...

Sağlık Bakanlığı sigara bırakmaya yönelik çalışmaları kapsamında sigara satış sistemine yeni bir yasak daha getirildi. Yasağın yürürlüğe girmesi ile sigara paketleri görünür yerlerde değil, tezgah altına konularak satılabilecek.

Sağlık Bakanlığı, sigara yasağı denetim ekiplerinin aldığı ücretlerden sigara paketleri üzerindeki mesajlara kadar bir bir çok yenilik getirmeye hazırlanıyor. Dünya çapında beğenilen ve en az 2 milyondan kullanıcının sigara denilen zararlı madde alışkanlığını bırakmasını sağlayan Dumansız Hava Sahası uygulamalarına sağlıklı yaşam uygulamararı bünyesinde yeni uygulamalar getiriliyor. Sağlık Bakanlığı, yeni uygulama ile sigara paketlerinin üzerlerinde yer alan olumsuz mesajları olumlu hâle dönüştürecek. Bakanlığın yeni başlattığı bu çalışmalara göre paketlerin üzerinde ‘sigara öldürür’ gibi kişiyi üzen yazılar yerine ‘sevdikleriniz için sigara içmeyin’ gibi daha çok ptikolojiyi olumlu yönde etkileyecek mesajlar yer alacak. Bu önlemle kullanıcıların sigarayı bırakmaları ,için olumlu bir girişim olması hedefleniyor. Öncü olarak Avustralya’da uygulanan ve Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği kara paket uygulamasından olumlu sonuçlar alındığına dair bir bilginin kendilerine ulaşmadığını ve kara paketin uluslararası ticaret hukukunda dava konusu olma ihtimali göz önünde bulundurularak başka bir uygulamayı Bakanlık tarafında uygulanacak.

Bu çerçevede sigara paketlerini başta çocuk ve gençlerin gözlerinin önünden kaldırılması için raflarda değil, tezgâh altında satışı yapılabilecek. Bakanlığın Dumansız Hava Sahası bünyesinde kapalı bölgelerde uygulamaya konulan sigara yasağının denetimi için kurulan ekiplerde yer alan personele teşvik verilecek. Ücretlerinde iyileştirme yapılacak ekiplerin çapraz denetimle kapalı mekânları denetleyeceği öğrenildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *