» 
»
 

Sigara satışında düzenlemeler geliyor

Sağlık Bakanı Akdağ, sigara satışları ile ilgili yeni düzenleme yapacaklarını belirtecek, sigarada düz ve uyarılarla dolu bir paket sistemine geçileceğini söyledi. Öte yandan sigaranın artık açıkta satılmayacağını da vurguladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Plan v eBütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığı'nın 2017 yılı bütçesinin sunumunu yaptı. Konuşmasına başlamadan önce 14 Kasım Dünya Diyabet günü olması nedeni ile, farkındalığı artırmak maksadıyla diyabetin dünya için ciddi bir sağlık durumu olduğunu dile getirdi.

Öte yandan tütünce mücadele kapsamında da açıklamalar yapan Akdağ, Türkiye'nin tütünle mücadele programında dünya birincisi olduğunu vurguladı. Akdağ, Türkiye'nin Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlendiği kriterlerin tamaını karşılayan ilk ülke olduğunun altını çizerek, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4 kez ödüllendirildiğimizi belirtti.

Tütünle mücadelede sigara satışlarında yeni düzenlemeler geleceğini bildiren Akdağ, yürüyüş yolu ve çocuk parkı gibi kamuya açık alanlarda tütün kullanımının önlenmesine yönelik genelge düzenlendiğini, önümüzdeki yıl da bunun faaliyete geçileceğini söyledi. Ayrıca düz paket uygulamasının da yapılacağını söyledi. Avusturya'nın başlattığı bu uygulamaya göre, paketlerin hiçbirinde markanın görülmeyeceğini, uyarılarla dolu bir paket sistemi olacağını ifade etti.

Ayrıca, tütün mamüllerinin satıldığı yerlerin, dışarıdan görülmeyecek şekilde olması gerektiğine dair hükmün var olduğunu belirterek, şu anda tütün mamüllerinin vitrinden görülemeyecek ve içeriden görülebilecek şekilde satıldığını, bunu da düzenleyerek açıkta satılamayacak ve kapalı dolaplarda konularak satılması gerektiğini de dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *