» 
»
 

Sigara yasaklarına yenileri ekleniyor

Dumansız, sağlıklı ve kaliteli yaşamı aşılayabilmek adına başlatılan sigarayla mücadelede ikinci aşama başlıyor. Bu bağlamda Bakan Akdağ ikinci önlem paketinin hazırlık aşamasının tamamlandığını kaydetti.

Bir önceki önlemler kapsamında çocuk olan araçlarda içilmemesinden, sigaranın kapalı kutularda satışının yapılmasına kadar birçok önlem alınmış, bu alınan önlemler sayesinde birçok kişi sigarayı bırakma doğrultusunda önemli adımlar atmıştır. İkinci düzenleme de açıklanan hususlara göre de açılır kapanır alanların kapalı sayılması ve sigara içilebilen alanın binadan 5 metre uzak olma zorunluluğu bulunuyor.

Ayrıca sigara markası çok küçük ve görülmesi zor yerde olacak, geri kalan yüzeyin tamamı uyarılardan oluşacak. Yeni düzenleme sayesinde dumansız hava sahasını genişleterek daha çok kişiyi sigarayı bırakması için teşvik etmeyi hedefleyen yetkililer, ikinci önlem paketinin düzenleme taslağının Bakanlar Kuruluna sunulduğunu bildirdi.

Bu bağlamda önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, teşvik edici sigara paketleri yerine markasının çok küçük ve görülmesi zor yerde olacağı, yüzeyinin büyük kısmının uyarılardan oluşacağı paket kuralı getirileceğini, sigara satışlarında kullanılan tezgahların yeniden düzenlenerek kesinlikle içi görünmeyen kapalı kutularda satışa sunulacağını belirtti.

Ayrıca kafe, restoran ve eğlence yerlerinde sigara içmeye izin verilen, üstü ve yanları açılır - kapanır alanlar da "kapalı alan" sayılacak ve sigara içilmesi yasaklanacak. Eğlence yerleri, kafe ve restoranlarda, otellerde kapılardan en az 5 metre uzaklıkta sigara içilebilecek. Sarma tütün olarak adlandırılan, sigara sarmaya uygun kıyılmış tütün satışına yönelik kısıtlayıcı düzenleme yapılacak. Bu ürünlerin vergisiz, kayıt dışı ya da kaçak olarak satılması önlenecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *