» 
 

Sigaraya ve içkiye zam yolda! ÖTV yüzde 10 ile 27,5 arasında zamlandı

Alkollü içecekler ve sigaraya uygulanan ÖTV oranlarına zam Resmi Gazete'de yayımlandı. ÖTV oranlarına yapılan zam sonrasında sigara fiyatları ve alkollü içki fiyatları yüzde 3 ila yüzde 10 arası zamlanabilir. Sigara fiyatları ne kadar oldu? İçki fiyatları arttı mı?

Resmi Gazete'de yayımlanan alkollü içkiler ve tütün ürünlerine ÖTV oranlarında zam neticesinde alkollü içkilerin ÖTV'si yüzde 10, tütün ürünlerinin ÖTV'si ise yüzde 27,5 arttı. Buna göre tüketiciye yansıyacak alkollü içki ve sigara zammı için tahminler yüzde 3-6 arası olacağı yönünde olsa da zam oranlarını firmalar belirleyeceği için bu oranın yüzde 10'lara çıkabileceği de belirtiliyor.

Bira ve rakıda maktu vergi tutarlarına uygulanan zamla birlikte artış yüzde 10 olurken, sigarada maktu vergi oranı değişmedi. Ancak paket başına alının maktu vergi oranında yapılan artış her dal için 7 kuruş olarak gerçekleşti. Bu da paket başına 5,1 lira olan verginin 6,5 liraya çıkması anlamına geldi. Böylece sigrada vergi artışı yüzde 27,5 olarak gerçekleşmiş oldu.

2016 yılı başında alkol ve sigaranın ÖTV oranlarında artış yapılmıştı ve sigara fiyatları ile alkol fiyatları yüzde 10'lara varan oranlarda artmıştı. Yapılan yeni ÖTV zammı ile birlikte bu ürünlerde zam miktarının yine yüzde 10'ları bulmasu bekleniyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *