» 
 

Sigaraya zam gelecek mi? Bakan Ağbal'dan açıklama

Temmuz ayında yapılması planlanan sigara zammı konusunda Bakan Ağbal'dan açıklama geldi. Tütün ürünleri ve sigaraya yapılacak ÖTV artışına ilişkin açıklama yapan Maliye Bakanı Ağbal, zam yapmaktan vazgeçtiklerini ifade etti.

Tiryakilerin gözü kulağı sigaraya yapılacak zam haberindeydi. Bakanlar Kurulu kararı ile ÖTV tutarının tütün ürünleri ve sigarada artırılmasına ilişkin planlardan vazgeçildiğini belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, maliye politikası araçlarının kullanımında enflasyonun öncelikli hedefler arasında olacağını dile getirdi.

Yıl sonunda belirlenen sınırlar içinde enflasyonun kalması hususunda para ve maliye politikalarında dikkatli ve özenli bir çalışma yürüttüklerini belirten Ağbal, enflasyon sepeti içerisinde sigaranın önemli bir yekün oluşturduğunu, 2016’da sigar fiyatlarında meydana gelen artışların enflasyonu etkilediğini kaydetti. Bu nedenle 2017’de sigaradan kaynaklı enflasyonist etkileri ortadan kaldırmak amacıyla sigarada ÖTV zammı yapmamaya karar verdiklerini belirtti.

Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararına göre tütün ürünlerinin asgari maktu vergi tutarlarında ÖTV kanununa göre ÜFE oranında yapılması öngörülen otomatik maktu vergi artırımı Temmuz-Aralık dönemi için uygulanmayacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *