» 
»
 

Sigarayı bırakmak için e-sigara kullanımında 10 kat artış

Sigaranın zararları konusunda özellikle son dönemde yapılan uyarılara ve alınan bir takım tedbirlere rağmen sigaradan kurtulamayanlar için tiryakilerin kullandığı elektronik sigara kullanımında son 5 yılda 10 kat artış gözlendi.

Dünya sıralamasında 2016 yılı itibari ile 10. sırada yer alan Türkiye’de 18 milyon tiryaki bulunuyor. Sigara içilebilen alanların daraltılması ve dumansız hava sahası uygulamaları ile sigara kullanımını azaltmayı hedefleyen yetkililer, yavaş yavaş tiryaki sayısında azalma yaşanmasını sağladı. Ancak sigarayı bırakmak için en etkili yöntem bir uzman doktor desteği almak ya da kendi isteği ile bırakmak. Bu şekilde sigarayı bırakamayanlar ise farklı yöntemler deniyor. Bunlardan birisi olan elektronik sigara (e-sigara) kullanımı gittikçe yaygınlaşırken, resmi olmayan rakamlara göre 2010 yılında tütün mamulü tiryakilerinin yüzde 2’si e-sigara kullanırken, 2016 yılında bu oran yüzde 20’ye çıktı.

e-sigara da tehlikeli
Uzmanlar elektronik sigara kullanımının da tam anlamıyla masum olmadığını ifade ediyorlar. İçerdiği kanserojen maddeler nedeniyle yeni bir bağımlılık riski taşıyan e-sigaranın bağışıklık sistemine de ciddi zararlar verdiği konusunda uyarıyorlar. Ancak uzman bir hekim kontrolünde kullanılabileceğini aktaran uzmanlar, sigarayı bırakmak isteyenlerin bu alternatif yolu kullanabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca kullanım esnasında patlama riski de taşıdığı için e-sigara kullanıcılarının ciddi yaralanmalar ile karşı karşıya kalabileceğinin altı çiziliyor.

e-sigaranın içeriği
Cihaz aslında güçlü bir batarya ve resistansa sahip bir çeşit buharlaştırıcı. Atomizer denilen bir bölümünde bulunan titreşim motoru ile yine burada bulunan tugsten teli ısınıyor ve sıvıyı buharlaştırıyor. Bu sıvı madde, alkoloit sıvısı propilen glikol, etanol, su, tütün çiçeği, aroma ve nikotinden oluşuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *