» 
»
 

Sigarayı bırakmak isteyen herkese müjde!

Sigarayı bırakmak isteyenler için herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın sağlık kurum ve kuruluşlarından yararlanmada ücretsiz veya indirimli uygulamaya ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sigarayı bırakmak isteyenler için büyük müjde geldi. Herhangi bir sosyal güvencesi olmasa da artık sigarayı bırakmak isteyenlere sağlık kurum ve kuruluşlarından yararlanma ücretsiz veya indirimli olacak. Uygulamaya ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeye ilişkin, "4736 sayılı kanunun birinci maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaf tutulacakların tespitine dair ilgili kararnamenin eki kararda değişiklik yapılması hakkında karar"ın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtildi.

Buna göre, yayınlanan karara eklenen geçici maddeyle "Sigarayı bırakma tedavisi alan hastalar, sayıları 300 bini geçmemek kaydıyla herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın, Sağlık Bakanlığınca temin edilerek birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarına dağıtımı yapılacak Nikotin Replasman preparatları ile Bupropion HCI ve Vareniklin içerikli ilaçlardan tütün bağımlılığı tedavi ve eğitim birimleri vasıtasıyla yararlanma" bakımından ücretsiz veya indirimli uygulamaya tabi olacağı belirtildi. Ayrıca 7 yılda tam 2 milyon kişinin "Sağlıkta Dönüşüm Programı" kapsamında sigarayı bırakmak için başvurduğu öğrenildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *