» 
 

Sigorta prim iadesi çok sayıda sürücüyü etkileyecek

Trafik sigortalarına yeni düzenleme geliyor. Yanlış hesaplanan sigorta primlerinin geri ödenmesi için sigorta şirketleri 1 Ağustos'tan itibaren 1 milyon sürücüye sigorta primlerini geri ödeyecek. Yani fazladan ödenen primler geri iade edilecek.

Milyonlarca sürücüyü sevindirecek güzel haber nihayetinde geldi. Yanlış hesaplanan sigorta primleri ne olacak? Diye kafalar kurcalanırken, beklenen yanıt gecikmedi. Yanlış hesaplanan trafik sigortası primlerinin geri ödemesinin yapılması için bir genelge yayınlandı. Yayımlanan genelgeye göre, sürücülerin fazladan ödemiş oldukları trafik sigorta prim ödemeleri geri iade edilecek.

TÜSODER (Tüketici Sorunları Derneği) Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay'ın yapmış olduğu açıklamalara göre, geçtiğimiz sene %130 oranında artan zorunlu trafik sigortası primleri aşırı şikayetlere neden olmuştur. Pek çok sürücü hiç hasar yapmamasına rağmen primlerdeki artışlardan yakınmıştır. Bunun nedeni olarak ise sigorta şirketlerinin poliçe düzenlemelerinde haksızlık yaptıkları düşünülüyor.

18 Haziran 2014'den bu yana sisteme girilmiş olmasına rağmen, bazı sigorta şirketlerinin hasarsızlık indirimine hak kazanan sürücülerine ilk kez trafiğe çıkıyormuş gibi poliçe hazırlanmasından dolayı sıkıntılar meydana gelmeye başladı. Bu haksızlık, Hazine Müsteşarlığından dönmüş ve verilmesi gereken hasarsızlık indiriminin poliçeye yansıtılmadığı tespit edilmiştir. Bu genelge ile yaklaşık 1 milyon trafik sigortası poliçesinde hasarsızlık indiriminin hesaplanmasından dolayı sigortalılara geri iadesinin yolu açılmış oldu.

Söz konusu geri ödenecek indirim tutarının 1 Ağustos tarihinde ödenmeye başlayacağı bu durumun prim artışına dair bir iade olmadığı, hasarsızlık uygulaması gerekirken yapılmayan poliçeri kapsadığı belirtiliyor. Söz konusu olan hatalı sigorta poliçeleri, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından tespit edileceği, sigorta şirketlerinin de 1 Ağustos'tan itibaren incelemeler sonrasında iade tutarları trafik sigortalıların hesap numaralarına veya kredi kartlarına iade olarak geri verilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *