» 
 

Sigorta primlerine tavan fiyat uygulanacak

Sigorta primlerini düşürmek için hükumet çalışma başlattı. buna göre, taban ve tavan fiyat uygulaması ile sigorta kapsamasına giren muafiyetlerin artırılması modeli üzerinde duruluyor.

Hükumet, araç sahiplerini yüksek fiyat dolayısı ile isyan ettiren zorunlu trafik sigortası ve kasko primleri düşmeyinde devreye girdi. Konut, otomobil ve trafik sigortalarının primlerinin düşürülmesi için başlatılan soruşturma kapsamında, primlere artık taban ve tavan fiyat belirlenmesi, sigorta kapsamına giren muafiyetlerin artırılması ve sürücü bazlı prim olmak üzere üç model üzerinde duruluyor.

Türkiye Sigorta birliği Genel Sekreteri Akif Eroğlu, bu durumun kendilerini yansımadığını ancak mevcut durumlarla ilgili çalıştay hazırlıklığında bulunduklarını dile getirdi. Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu Başkanı Murat Büyükçelebi ise, sigorta primlerinin indirilmesi içim tüm hasar kademelerinde tavan fiyat uygulamasının faaliyete geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Öte yandan sürücü odaklı fiyatlamanın da öngörüldüğünü belirten Büyükçelebi, hasar yapmamış sürücüye daha düşük oranda prim uygulamasının gerek görültüğü bir model olduğundan söz etti.

Daha önceden vatandaşların bütün fiyatları görebileceği bir sistemin karar alındığını ancak şirketlerin buna itiraz ettiğini belirten Büyükçelebi, şimdi ise tavan fiyatlarının konuşulduğunu ancak şirketlerin buna da muahlif olduklarını dile getirdi. Primlerde devamlı bir düşüşten bahsedildiğini, fakat kesinlikle böyle bir durum olmadığını söyleyen sigorta Aracıları ve Acenteler Derneği Başkanı İrfan Uzun ise, "Poliçe teminatları, başlama-bitiş teminatları aynı poliçeye bir şirket bin, diğer 3 bin lira prim istiyor. Bu da rekabet kurallarına uymuyor" dedi. Zorunlu trafik sigortasında tek fiyatın bütün sorunlara çözüm olacağını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *