» 
 

Sigortasız işçi çalıştıran işverene teşvik cezası affı geldi!

Torba yasası kapsamında sigortasız işçi çalıştıran ya da sahte sigortalı gösteren işverenlere verilen geçmiş prim teşvik cezaları affa uğrayacak.

İşverenler personelleri aktif olarak görevlerinin başında bulunun emek sarf etmelerine karşın sigortalarını ödemeyip, aynı zamanda sahte sigortalı (eşini, çocuğunu, akrabasını sigortalı gösteren) işçi bulunduruyor olmalarının tespit edilmesi halinde, kendilerine kesilen cezalar kapsamında devlet tarafından verilen bazı teşvik ve desteklerden yararlanıyordu.

Geçtiğimiz hafta meclis onayından geçerek yasalaşan Torba Kanun ile bu uygulama değişti. Yeni değişiklik sayesinde artık, sigortasız işçi çalıştıran işverenlere, uzun süreli verilen prim teşvik cezası daha kısa süreli uygulanacak.

Bu bağlamda mahkeme tarafından sigortasız veya sahte sigortalı çalıştırdığı kesinleşen işveren, ilk bir ay prim teşviki alamayacak. Ancak işveren aldığı cezaya rağmen 3 yıl içinde sigortasız işçi çalıştırmaya devam ederse, her bir tespit için 1 yıl süreyle teşvikten faydalanamayacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *