» 
»
 

Siirt'te işçileri kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor

Siirt Şirvan'dan son durum bilgileri gelmeye devam ediyor. Toprak altında kalan özel bir maden ocağı çalışanı işçilerin kurtarılması için Siirt Şirvan'da çalışmalar aralıksız sürerken, son olarak çalışmalar bazı iş makinelerinin tespit edildiği bölgede yoğunlaştı.

Siirt'in Şirvan ilçesinde bulunan özel bir maden ocağında meydana gelen heyelan nedeniyle toprak altında kalan işçilerin kurtarılması çalışmaları ara vermeksizin devam ederken, son gelen bilgilerden AFAD koordinesindeki arama kurtarma ekiplerinin tespit edilen bazı iş makinelerinin olduğu bölgeye kaydığı bildirildi.

Gün içinde 4-5 işçiye daha ulaşılmasının hedeflendiğini belirten şantiye şefi Ramazan Azboy, heyelan sırasında toprağa gömülen 4 iş makinesinin olduğu bölgede çalışmaların yoğunlaştığını, ekiplerin ise çalışmalarını vardiya sistemi ile gece boyunca sürdüreceğini belirtti. Azboy, madencileri bulundukları yerden sağ olarak çıkarmayı umut ettiklerini söyleyerek, toprak altında 16 madencinin kaldığını ve bunlardan 5 tanesinin cesedinin çıkarıldığını bildirdi. Kalan 11 kişiye ulaşmak üzere olduklarını belirten Azboy, ikinci bir kazaya sebebiyet vermemek için yukarı bölümdeki hafriyatları hafiflettiklerini ifade etti. Bu alanda 1 milyon metreküp hafriyat olduğunu dile getiren Azboy, "İnşallah arkadaşlarımıza ulaşırız, umudumuz odur ki canlı ulaşalım. Gerçekten zor bir şey, acı veren bir durum. İnşallah hedefimiz yarın 4-5 arkadaşımıza ulaşmayı ve bir iki gün içerisinde de bütün arkadaşlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Enerji Bakanlığı uzmanları ile birlikte çalışmaların yoğun olduğu bölgelerde incelemelerde bulunan AFAD Başkan Vekili Mehmet Halis Bilden, çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek " İnşallah en kısa sürede kardeşlerimize ulaşırız." şeklinde konuştu. Bölgedeki çalışmalara AFAD ekipleri, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türk Kızılayı ve jandarma uzman ekipleri katılıyor ve çalışmalarda 100 uzman personel ile 50'den fazla iş makinesi kullanılıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *