» 
»
 

Sık acıkıyor olmanızın altında önemli sağlık sorunları yatıyor olabilir!

Düzenli bir şekilde yemek yiyor ancak hala sıklıkla açlık hissediliyorsanız bu durumun altında önemli sağlık sorunları yatıyor olabilir! Detaylar haberimizde...

Yemek yemek insan vücudunun en temel ihtiyaçlarından biridir. Sağlıklı besinler, vücudumuzun günlük ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tüketerek daha yaşam döngümüzü daha sağlıklı hale getirebilir. Uzmanların önerileri doğrultusunda doğru beslenme de günde 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenilmelidir. Bu öğündeler dışınca acıkıyor olmanın altında önemli sağlık sorunları yatıyor olabilir.... Eğer bunları 4 ana başlık altında toplarsak;

1.İnsülin direnci; İnsülin, pankreasın beta hücrelerinden salgılanan bir hormondur. Pankreas, kanda artan glukoz seviyelerini telafi etmek ve hücrelerde oluşan direnci kırmak için aktif olarak daha çok insülin üretir. İnsülin direnci ise; İnsan vücudunun kaslarında, yağında ve karaciğerde bulunan hücrelerin insüline doğru biçimde tepki vermediği ve bu nedenle enerji için kandaki glukozu kullanamadığı bir durumdur.

Pankreas, kanda artan glukoz seviyelerini telafi etmek ve hücrelerde oluşan direnci kırmak için sürekli daha fazla insülin üretir. Bu durum da zamanla kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır. İnsülin direnci olan bireylerde; açlık hissi, halsizlik, sürekli tatlı yeme gereksinimine ve yorgunluk gibi nedenleri olur. Ortalama olarak her üç insandan birisinin etkilediği görülen insülin direnci sendromu obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara yol açabilir.

İnsülin direnci belirtileri arasında; Erkeklerde 95 cm ve kadınlarda 80 cm bel çevresi, 130/80 veya daha üstünde tansiyon değerleri, 100 mg / dL üzerinde bir açlık glukoz / şeker seviyesi ve ciltte lekelenmeler görülmektedir.

2. Reaktif hipoglisemi; Reaktif hipoglisemi, yemekten sonra oluşan ani kan şekeri düşmesidir, iki saat ile dört saat arasında kişinin aniden aşırı açlık veya halsizlik hissetmesidir. Gıda alımlarının oranına göre vücudun tepki olarak aşırı düzeyde insülin hormonu üretmesine bağlı olarak oluşur. Düzensiz ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, stres ve fazla kafein tüketimi ise reaktif hipoglisemiyi tetikler.

3.Hipotiroidi; Tiroit bezinin az çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının az salgılanması durumu. Bu hormon yetersizliğinde metabolizma yavaşlar ve vücutta kilo artışı meydana gelir. Hipotiroidi belirtileri arasında; Halsizlik, çabuk yorulma, hareketlerde yavaşlık, depresif bir hal ve mutsuzluk, soğuk ortamlara tahammülsüzlük, ellerde ve ayaklarda ödem, terlemenin azalması, ses kısıklığı, kabızlık gibi belirtiler gözükebilir.

4. Uykusuzluk ve stres; Günümüzde çok sayıda insanda bulunan uykusuzluk sorunu ile baş etmeye çalışmaktadır. Uykusuzluk daha fazla acıkma ataklarına da sebep olabiliyor. Yetersiz uyuyan kişiler iştahlarını çok daha zor kontrol altına alırlar ve daha zor doyma hissine ulaşırlar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *