» 
»
 

Şili’de Bin 500 ev kül oldu! Çok sayıda ölü var

Şili’de bir haftadır devam eden orman yangını sebebi ile Santa Olga kentinde binden fazla bina yandı. Yangında 7 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi ise hala kayıp.

Şili'de bulunan Maula bölgesinde yerleşim bölgeleri arasında en büyüğü olan Santa Olga kentinde orman yangınının yayılması nedeni ile aralarında okullar, kreşler, mağazalar ve postane binasının da olduğu binden fazla bina yandı.

Yetkililer orman yangınana bölgede bir süredir etkisini devam ettiren yüksek hava sıcaklıklarının bitki örtüsünün kuruması sonrasında, kuruyan bitkilerin sıcaklığın etkisiyle tutuşmasıyla başladığını ifade ediyor. Farklı bölgelerde başlayan 90'ın üzerinde orman yangının alevlerinin birleşmesi sebebi ile de yangının hızla yayıldığı bildirildi.

Çok kısa bir süre önce yaşadığı deprem felaketi ile büyük yaralar alan ve henüz o yaraları saramayan Şili'ye orman yangınları için uluslararası yardımlar da gelmeye başladı. Rusya, tonlarca su alabilen süper tanker uçağını yangınların söndürülmesinde kullanılmak üzere Şili'ye gönderdi.

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet yangınlar nedeniyle ülkede olağanüstü hal ilan etti. Orman yangınlarında 238 bin hektar orman yandı, 4 bin kişi evlerinden tahliye edildi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *