Silivri deprem tahmin istasyonu 2 ay önceden haber verecek

Silivri'de kurulan deprem tahmin istasyonu meteorolojik ve jeolojik değişiklikleri inceleyerek deprem tahmini yapacak. İstasyon depremi 2-3 ay önceden haber verecek.

Deprem öncesinde meydana gelen jeolojik ve meteorolojik değişiklikleri birlikte inceleyecek olan Silivri deprem tahmin istasyonu, ABD merkezli araştırma derneği GeoCosmo ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği işbirliği ile kurularak hizmete açıldı. Açılış sonrasında bir konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, dünyada ilk kez bu kadar kapsamlı ve depremi iki ay önceden haber verebilecek bir istasyonun hizmete açılmasının önemli bir gelişme olduğunu belirterek, istasyonun 2014 yılında çalışmaya başladığını kaydetti.

Silivri deprem tahmin istasyonunun NASA ile yapılan işbirliği sonucu daha donanımlı bir hale geldiğini vurgulayan Işıklar, GeoCosmo Araştırma Merkezi, DOHAD ve İTÜ'nün burada önemli çalışmalar yaptığını, bunun da Türkiye için bu alanda çalışma ve bilgi birikimi olarak varılan son nokta olduğunu ifade etti.

BAŞKA ÜLKEDE ÖRNEĞİ YOK
Deprem tahmin istasyonundaki sistemin dünyada başka bir örneği olmadığını belirten Işıklar, depremi 2-3 ay öncesinden haber verecek olan bu teknolojinin Türkiye'de hayata geçirildiğini ve bunun da Türk bilim insanının başarısı olduğunu dile getirdi.

2014 yılında NASA'da 3 aylık bir çalışma yaptıklarını belirten GeoCosmo Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Ronald Karel ise ardından böyle büyük bir istasyon inşa etmeye karar verdiklerini ifade etti. Karel, istasyonda birçok parametrenin olduğunu, bütün gaz ve verileri ölçtüklerini belirterek, uydudan alınan verilerin de ölçüleceğini ve değerlendirmelerin uzun sürebileceğini ifade eti. Karel, amaçlarının depremin yeri, zamanı ve kuvvetini bilmek olduğunu kaydetti.

Araştırmalar hakkında ise DOHAD Başkanı Fuat Agalday bilgi verdi. Yapılan araştırmalara göre depremden 15 ila 30 gün önce ölçülebilir parametrelerde değişimin gerçekleştiğini belirten Agalday, deprem öncesindeki pek çok parametreyi Silivri'deki merkezde takip etmeye başladıklarını, sismik elektromatik ölçümler ve gaz ölçümleri yapıldığını söyledi. Agalday, "Büyük depremler öncesinde, örneğin 7 büyüklüğündeki yıkıcı depremlerden yaklaşık bir ay öncesine kadar ölçülebilir parametrelerde mutlaka değişikler tespit edilebiliyor." ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *