» 
 

Şimşek kısa ve uzun vadede Türkiye ekonomisini değerlendirdi

Kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri notları değerlendiren Şimşek, Türkiye’nin büyük bir kabustan uyandığını belirtti ve yaşanan darbe girişimi sonrasında vatandaşların 9 milyar dolardan fazla döviz bozdurulduğunu açıkladı.

15 Temmuz gecesi yaşanan FETÖ darbe girişimi sonrasında kısa vadede beklenen etkilerine rağmen Türkiye’de kalıcı bir tahribat yapmasının beklenmediğini dile getiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, CNN Türk'te bir programda açıklamalar yaptı ve bu duruma etkili olan faktörleri değerlendirdi. Milletin göstermiş olduğu cesaret ve ferasatin umut verdiğini dile getiren Şimşek, sistemde yapacakları önemli reformlarla sistemin artık darbe üretemeyeceğini ifade etti.

Şimşek, yatırımcılar tarafından böyle bir süreci Türkiye’nin yönetip yönetemeyeceği ve tekrar böyle bir durum yaşamamak için gerekli yapısal dönüşümü sağlayıp sağlayamayacağını sorduklarını belirtti. Böyle bir durumu ilk kez birinci elden yaşadıklarını belirten Şimşek, yapılan sistematik ve önemli reform çalışmaları olduğunu, atılan adımların devam edeceğini ifade etti. Vatandaşların, darbe girişimi sonrasında 9 milyar doların üzerinde döviz bozdurduklarını da söyleyen Şimşek, Türk lirasına geçiş ile dalga boyunun sınırlandığını kaydetti ve herkesin seferberlik halinde çalıştığını belirtti.

Türkiye’nin uzun vadede yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu tüm dünyaya anlatacaklarını söyleyerek, önümüzdeki süreçte roadshow’a çıkma planlarının bulunduğunu ve bu nedenle yatırım bankaları ile görüşme yapacaklarını da bildirdi. Avrupa’da Ağustos ayının tatil olduğunu hatırlatan Şimşek, ayrıca Asya ve Pasifik ülkelerine de baktıklarını, geniş muhattap bulmanın önemine işaret etti. Nerede en fazla muhattap bulunabileceği ve en fazla etkili olunacağı konusunda uluslararası yatırım bankaları ile değerlendirme yapacaklarını da ifae eden Şimşek, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının not tartışmalarına da değindi.

Hazine olarak Standart&Poor ile çalışmadıklarını, ancak buna rağmen kredi notu verebildiklerini belirten Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye’de gerilimin azalmasına, demokrasinin güçlenmesine ve milletin kenetlenmesine rağmen not indirimi yapmalarının yanlış çıktığını ifade etti. Ankara’da bugün de Moody’s ile görüşeceklerini bildiren Şimşek Türkiye’nin notunu indirmek için hiçbir sebeplerinin olmadığını vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *