» 
»
 

Sindirim sisteminde yeni bir organ keşfedildi

İrlandalı bilim insanı J. Calvin Coffey, tıp dünyasında bomba etkisi yaratacak bir keşfe imza attı. Mezenter adı verilen bu yeni keşifle asırlardır doğru olarak kabul edilen insan anatomisinin de yanlış olduğu ortaya çıkmış oldu.

Tıp dünyası yeni bir keşfi konuşuyor. Bu yeni keşifte sindirim sistemi içerisine gizlenmiş bir organımız daha olduğu ortaya çıktı. İrlandalı bilim insanı J. Calvin Coffey tarafından keşfedilen ve "Bağırsak askısı" olarak adlandırılan bu organ nedeniyle asırlardır derslerde de anlatılan insan anatomisi bilgisinin de yanlış olduğunun ortaya çıkmış oldu.

Yeni keşfedilen bu organın insan vücudundaki parçalanmış yapıların bir arada durması sonucu meydana geldiğini düşündüğünü kaydeden uzmanların aksine bir tıp dergisinde yayınlanan makalede, araştırmacılar bağırsak askısının tek parçadan oluşan bir organ olarak açıklıyor. Bu yeni organla, 78 olarak bilinen insan organlarının toplam sayısı 79'a çıkıyor.

Bilim adamları tarafından 2016 yılında mezenterin varlığı üzerine araştırmalar yoğunlaştırırken tıp öğrencileri de mezenteri yeni bir organ olarak öğrenmeye başlamıştı. Yeni keşfedilen organın ne işe yaradığı henüz bilinmese de bilim dünyası bunu önemli bir gelişme olarak duyurdu.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *