Sinema makinisti 70 yılda 15 bin film afişi biriktirdi

Balıkesir'in Erdek ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Mehmet Pala, 1933'den bu yana çekilmiş yerli ve yabancı filmlerden oluşan 15 bin film afişlik koleksiyon yaptı. Eskiden pekçok ilde sinema salona işleten Pala, şimdilerde biriktirdiği afişleri sergilemeyi düşünüyor.

Sinema sektörüne makinistlik ile giriş yapan ve çok ilde sinema salonu işleten 70 yaşındaki Mehmet Pala, 1933'den bu yana çekilmiş olan tam 15 bin adet film afişi biriktirdi. Koleksiyonunu yaptığı yerli ve yabancı film afişlerini sergilemek için planlamalar yapan Pala, bir sergi açmayı düşünüyor. Mehmet Pala'nın Anadolu Ajansı bünyesinde çalışan muhabirine yaptığı açıklamalarda, kendisinin aslen Bursalı olduğunu, sinema sektörüne ise 1957'de sinema makinisti olarak başladığını belirtti. Bursa'da ve Türkiye'nin çok ilinde sinema salonu işletmeciliği yaptığını ve İstanbul'dan elde ettiği filmleri kendi işletmelerinde ise gösterime sundu ve çok sayıda da sinema salonları kiraladığını anlattı.

Mehmet Pala, o dönemlerde çok az sinema salonunun olduğunu ve Bursa'nın ilçelerinde de 4-5 salon olduğunu söyledi. Bir anda yeni yeni sinema salonları oluşturmaya karar verdiğini ve nerede boş bir salon bulduysa orayı sinemaya dönüştürdüğünü bu şekilde Bursa'ya 14 sinema salonu kazandırdığını belirtti. Sonrasında ise Bursa'nın da dışarısına çıkmaya karar verdiğini Manisa, Balıkesir, İzmir, Çanakkale, Muğla, İzmir, Eskişehir, Aydın, Ankara, Adana, Samsun, Gaziantep, Tekirdağ, Kilis ve Zonguldak'a sinema salonları ve film işletmeleri kurduğunu dile getirdi.

1959 ve 1983 dönemlerinde Türkiye'deki il, ilçe ve beldelerde toplamda 250 sinema salonunun kurulmasına katkı sağladığını, sadece bununla sınırlı kalmayıp çeşit çeşit festivallerin oluşmasına da katkı sağladığını ifade etti. Senelerdir sinema salonlarında gösterime sunduğu filmlerin afişlerini biriktirdiğini söyleyen Pala, ciddi bir film arşivi olduğunu sayısının ise 15 bine ulaştığını dile getirdi. Bu afişlerle de Yeşilçam'ı yaşatmaya devam edeceğini, yakında da sergi açmayı düşündüğünü vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *