» 
»
 

Sırbistan'da seçilen yeni başbakan, hem ilk eşcinsel bakan hem ilk kadın başbakan

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, başbakan koltuğuna oturarak hükümeti kurma yetkisini vereceği kişiyi Sırbistan'ın ilk eşcinsel bakanı olan Ana Brnabic olarak belirledi.

Sırbistan’da daha önce Cumhurbaşkanı seçilen Aleksandar Vucic, Sırbistan’ın yeni başbakanlık koltuğuna oturacak ve hükümeti kuracak ismini, Sırbistan’ın ilk eşcinsel bakanı olan Yerel Yönetimler Bakanı olarak görev yapmakta olan Ana Brnabic olarak belirlediği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Vucic, konu hakkında yapmış olduğu basın toplantısında, Sırbistan’ın yeni hükümetini kurmak için Brnabic'i görevlendirdiğini belirtti. Vermiş olduğu kararı çok zor şartlarda verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Vucic, bunun tüm olumsuz yapılan yorumlar ve düşüncelerin aksine en iyi çözüm olduğunu vurguladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, 2016 yılındaki seçimin sonrasında kurulmuş olan hükümette yer alan partisiz bakan Brnabic'in, yeni hükümetin güvenoyu alması için mecliste gerekli çoğunluğa sahip bulunduklarını kendisine bildirdiğini sözlerine ekledi.

Sırbistan'ın ilk eşcinsel kadın bakanı, ilk kadın başbakanı ve aynı zamanda ilk eşcinsel başbakanı olarak tarihe geçen Brnabic ise yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmekten onur duyduğunu ifade etti. Yaptığı açıklamada,

Cumhurbaşkanımıza bana güvendiği için teşekkür ediyorum. Üstleneceğim sorumluluğun bilincindeyim, dedi.  Ana Brnabic'in başbakanlığında kurulacak yeni hükümette yer alacak isimlerin 1 hafta içinde, 22 Haziran 2017 tarihine kadar açıklanması bekleniyor.

Eşcinsel olduğu daha önce de bilinen Brnabic'in bir sene önce kurulan hükümette görev alması, Sırbistan’daki LGBT topluluğu tarafından tarihi an olarak kutlamalara sebep olmuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *