Siri ve Asistan'ın IQ testi sonucu şaşırttı

Siri mi yoksa Google Asistan mı daha akıllı? İki farklı sesli asistanın IQ'su ölçüldü. Bilimsel ortamda yapılan IQ testi karşılaştırmanın sonucu ne oldu? İşte detaylar...

Özellikle son yıllarda hızla geliştirilen yapay zekalar, hayatımıza girmeye başladı ve herşey daha kolay hale geldi. 2011 yılında ilk olarak kullanıcıların kullanımına sunulan sesli asistan Siri, yıllar geçtikte güncellendi ve yenilendi. Apple bu alanda ilklerden biri olsa da sesli asistan rakipleri hızla çoğalmaya başladı. Google ve Amazon başta olmak üzere çok farklı büyük şirket yapay zeka asistanları geliştirdi. Amazon'un asistanı Alexa ismini, Google'ın asistanı ise Asistan ismini taşıdı.

Cornell Ünviersitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, yapay zekalı asistanların IQ'su ölçüldü. Google Asistan ile Siri'nin IQ'sunu ölçen araştırmacılar, bilimsel ortamda yapay zeka asistanları teste tabii tuttu. Sonuçlar ise oldukça şaşırtıcı oldu.

iPhone 4S'den 2011 yılından beri hayatımızda olan Siri'nin IQ seviyesi 23.9 puan, Google Asistan'ın ise 47.28 puan olarak belirlendi. Siri, Google Asistan'ın neredeyse iki katı gerisinde kaldı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *