» 
»
 

Skolyoz belirtileri erken teşhis kılavuzu ile anlaşılabiliyor

Düz olması gereken omurganın S ya da C çizmesi durumu olarak tanımlanan skolyoz erken teşhis edildiğinde tedavide yüzde 100'e varan oranda başarı sağlanabiliyor. Peki skolyoz belirtileri nelerdir? İşte Prof. Dr. Erdem'den skolyoz erken teşhis kılavuzu...

Türkiye'de 2,5 milyon kişide gözlemlenen skolyoz, omurganın S ya da C çizmesi durumu. Çocuklarda skolyozun erken teşhis edilmesinde anne ve babalara önemli görevler düştüğünü belirten Emsey Hospital Ortopedi, Skolyoz ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Şevki Erdem, ailelerin 30 saniyelerini ayırmalarını ve çocuklarının omurgalarında bir sorun olmup olmadığını kontrol etmelerini öneriyor. Çocuğun normal gelişimine engel olan skolyozun erken teşhis edildiğinde tedavide yüzde 100 başarı sağlandığını kaydeden Erdem, burada öncelikli görevin ebeveynlere düştüğünü vurguladı.

Skolyoz Araştırma Topluluğu'na göre buluğ çağındaki her 10 insandan birinin etkilediği belirtilen skolyozun nedeni tam olarak bilinmese de tedavi edilebiliyor. Çocukların yıkanma, giyinme gibi aktivitelerini kendi başlarına yapmaya başlamaları sonrasında anne babaların gözünden bazı değişikliklerin kaçabileceğini belirten Erdem, 30 saniyede skolyozu teşhis etmeleri için bir kılavuz paylaştı.

Skolyozun nedenleri arasında genetik faktörlerin önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erdem, hastaların yüzde 80-85'inde idiopatik denilen yani nedeni olmayan skolyoz görüldüğüne işaret etti. Doğuştan (konjenital) skolyozlarda gebelik sırasında geçirilen enfeksiyonların, şeker hastalığının, bazı vitamin eksikliklerinin etkili olabileceğini belirten Erdem, kalp, böbrek ve sindirim sistemi hastalıklarının bu tip skolyozla birlikte görülebileceğini de aktardı.

Zamanında teşhis edilmeyen skolyozlarda omurga eğriliklerinin ilerlediğini ve bunun çocuğun normal gelişimine engel olabileceğini belirten Erdem, skolyoz ile birlikte kalça ve omuz seviyelerinde eşitsizlik, kollar ve vücut arasında mesafe genişliği ve vücut balansında bozukluk, baş bir yana vücut bir yana savrulma, kız çocuklarında  eteğin bir bölümünde yukarı çekilde, göğüs kafesinde asimetri ve kürek kemiğinde tümsek gözlenebildiğini dile getirdi.

SKOLYOZ TANISI

Skolyozun tanısı için röntgenin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Şevki Erdem, skolyoz grafisi denilen ve tüm omuganın tek çekimde görüldüğü grafilerin gerekli olduğunu, bu grafilerde skolyoz saptandığında ise eşik eden bulgulara göre skolyozun nedenini araştırmak için MR ve BT gibi ek tetkikler istenebildiğini kaydetti.

30 SANİYEDE SKOLYOZ ERKEN TEŞHİS KILAVUZU

Ebeveynlere yol göstermesi için skolyoz teşhisinde kritik 8 soru bulunduğunu belirten Erdem, bu soruların yanıtları "evet" olursa mutlaka bir uzmana danışılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.
- Çocuğunuz ayakta yaklaşık 45 derece öne eğildiğinde sırtındaki kemik çıkıntıları aynı çizgi üzerinde olmak yerine sağa ve sola doğru yön mü değiştiriyor?
- Bir omuz diğerinden yukarıda mı?
- Kürek kemiklerinden biri diğerinden belirgin mi?
- Kalça kemiklerinde asimetri var mı?
- Kollar yana sarkıtıldığında, bir taraf diğer tarafla karşılaştırıldığında kol ve vücut arasında daha fazla mesafe mi mevcut?
- Çocukta abartılı bir artmış bel öne eğimi mevcut mu?
- Çocukta abartılı bir sırt kamburu mevcut mu?
- Çocuk kollarını öne doğru sarkıtarak eğildiğinde sırtının ya da belinin bir tarafı diğerine göre yüksekte mi?
- Çocuk bir tarafa doğru eğik mi görülüyor?

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *