» 
»
 

SMA hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Omurilikte bulunan ve kasların hareketine görev yapan sinir hücrelerinin işlevini yitirerek kişiyi hareketsiz bırakan SMA hastalığının belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür?

SMA genetik faktörlerin büyük rol oynadığı ve küçük yaştaki çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta omurilikte bulunan ve hareketi sağlayan kas sistemine etki eden hücreler görevlerini yerine getiremez. Beyindeki bu komuta merkezinin çalışmaması durumunda da çalışmayan kaslar zayıflayarak bir süre sonra fonksiyonunu yitirir.

İlk ortaya çıktığı günden bu yana önemli gelişmeler yaşanan SMA hastalığı tedavisinde özellikle son dönemde, Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan kök hücre çalışmalarında, yüzde 95 oranından olumlu sonuçlar alınmıştır. Geliştiren ilaç için çalışmalar devam etmekte olup hayvanlar üzerindeki demelerde büyük başarı elde edilmektedir.

Dört farklı tip olarak karşımıza çıkan bu hastalıkta il tipteki çocuklar bağımsız oturamazlar ve baş kontrolleri çak zayıftır. İkinci tipte ise baş kontrolü vardır, oturabilirler ancak, yatma pozisyonundan oturma pozisyonuna geçemezler. Üçüncü tipte ayakta durup yürüyebilirler. Dördüncü ve son tip ise erişkinlerde görülür, genel anlamda yürüyebilirler ancak kol ve bacaklarında zayıflık vardır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *