» 
»
 

Sofralardan eksik edilmemesi gereken mucizevi bakliyat!

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral, nohutun her sofrada bulunması gerektiğini vurgulayarak, bu bakliyatın hem meme kanserine karşı koruyucu etkisi hem de menopoz döneminde faydası olduğunu açıklıyor. Nohutun yararları nelerdir? İşte detaylar...

Türkiye'de nohut, çok dazla su istememesinden ve kıraç alanlarda bile yetiştirilebilmesinden dolayı bolca üretimi yapılmaktadır. Magnezyum, kalsiyum, selenyum, potasyum, çinko, bakır, demir, A vitamini açısından oldukça zengin lifli bir besin kaynağıdır. Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Özyaral, meme kanserine karşı nohutun koruyucu özelliği olduğunu belirtti. Nohutun aynı zamanda östrajen hormumununu dengeleyici özelliği bulunmasından dolayı menapoz dönemlerinde de oldukça faydalı olduğunu dile getirdi. Nohutun menapoz dönemlerindeki kadınların en büyük problemi olan ter basmasının da azalmasında etkileyici bir rol oynadığını ifade etti.

Nohutun yararları ise saymakla bitmiyor. İçerisindeki yüksek liften dolayı bağırsakta zararlı olan bakterilerin gelişmesini de engelliyor. Ayrıca yararlı olan bakterilerin gelişmesine destek sağlıyor. Anüsle ve kolonla bağlantılı kanser oluşumu riskini aza indirir ve sindirimi koruyarak mideyi dirençlendirir. İçerisindeki Selenyum sayesinde vücutta tümör oluşumunu da engellemeye yardımcıdır.

Düzenli olarak nohut tüketiminde, tansiyonu dengelemeye, baş dönmesi, bulantı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkları giderdiği bilinmektedir. İçerisindeki amino asitler sayesinde vücudun bağışıklık sistemini düzenlerken ayrıca uyku düzeninin de sağlanmasına yardımcı olur. Kalp damarlarını açar. Kalbi korur ve kolestrolü düzenler. Zihinsel ve beyinsel hafızayı kuvvetlendirir. Mutluluk hormonlarını artırır. Kemik ve diş yapısını güçlendirir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *