» 
»
 

Soğuk duş alanların ölüm riski taşıdığını biliyor musunuz?

Yaz aylarında çok sıcak havaya maruz kalanların sıklıkla yaptıkları soğuk duşun altına girmenin uzmanlar tarafından çok tehlikeli olduğu ve özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerin buna çok dikkat etmeleri gerektiği vurgulanıyor.

Yaz aylarının gelmesiyle hem vücudumuzda hem günlük yaşamımızda birçok farklık oluşmasının yanı sıra en sık yapılan duş almak konusunda da bedenimizin birçok gizli tepki verdiğini biliyor muydunuz?

Almış olduğunuz duştan akan suyun soğuk olması ya da klima havasına doğrudan maruz kalınması gibi durumlar kalp sorunlarına sebep olabilmektedir.  Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş, sıcak havalarda kalp rahatsızlığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken durumlara açıklık getirdi.

Havaların çok sıcak seyrettiği yazlık bölgelerde 40-50 derece sıcaktan, klimanın çalıştığı 18-20 derecelik bir ortama girildiğinde, kalp hastalarının çok dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü bu durum hayati tehlikelere yol açabilir. Bu sebeple klimalı ortamlara girilecekse, klimalı ortam ısısının 22 derecenin altında olmaması gerekmektedir.
Özellikle 50 yaş üzerinde bulunanlar, aşırı kilolu ve kalp rahatsızlığı bulunan kişiler için tehlikeli olan sıcak havalarda vücut normal sıcaklığını korumak için daha fazla çaba sarf eder. Terleme ve derinin sıcaklığı vücuda eşit dağıtma çabası, temel olarak bunu sağlar. Bu durum kalp hızını artırır ve kan basıncının düşmesine neden olarak kalp damar sistemine ek bir yük bindirir.

Yaz mevsiminde hava sıcaklığında yaşanan farklılıklar damarlar üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Kalp hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçların etkileri sıcak havalarda değişebilir. Bu nedenle havaların ısınmasıyla birlikte kalp hastalığı olan kişilerin ilaç tedavisini doktoruna danışarak düzenlemesi gerekir. Doktora danışmadan herhangi bir kalp ilacı kesilmemeli ya da dozu değiştirilmemelidir.

Yaz aylarında kalp hastaları için öneriler şu şekilde:

Gün içerisinde özellikle öğle ve öğleden sonra saat 16.00’a kadar olan sürede açık havada bulunmayın. Güneşin altında 15 dakikadan fazla kalmayın. Eğer güneşli bir havada açık havada vakit geçirecekseniz, mutlaka yeterli miktarda su içmeye dikkat edin. Yorucu fizik aktivitelerden kaçının, yaz aylarında düzenli bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Sıvı kaybını artırmayacak pamuklu, açık renkli giysiler giymeye, şapka ve gözlük takmaya özen gösterin. Yürüyüş öncesi ve sonrası mutlaka yeterli miktarda sıvı alın. Yürüyüş aralarında gölge ve serin yerlerde dinlenerek ve nefes alarak kalp sağlığınızı koruyun. Tatil beldelerinde deniz ve havuz kenarında alkollü ve kafeinli içecekler içmekten kaçının.

Klima derecesini ortalama 22-23 derecede tutun. Çok soğuk deniz, havuz veya soğuk duşa girmek kalp sağlığı açısından risklidir. Bu yüzden ılık su tercih edin. Sauna ve hamam gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durun. Düzenli ve dengeli beslenin. Özellikle Akdeniz tipi beslenme programı uygulamaya özen gösterin.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *