» 
»
 

Soğuk hava mutluluk hormonu salınımını düşürüyor

Soğuk havalar nedeni ile romatizmal ağrıların daha çok nüksettiğini ifade eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş bu ağrıları hafifletecek önemli bilgiler aktardı.

Uzmanı Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş bilhassa eklem ağrılarının soğuk havaların etkisinin daha çok hissedildiği kış aylarında arttığını belirterek, bu ağrıların nedeninin hastalığın ilerlemesinden dolayı değil, çok soğukla artan kas spazmı, dolayısı ile yaşanmakta olduğunu kaydetti.

Yanartaş, soğuk havanın aynı zamanda serotonin (mutluluk) hormonunun da düşmesine neden olduğunu, dolayısı ile ağrıların daha çok hissedildiğinin ifade etti. Romatizmal hastalıkların ihmale gelmeyeceğinin de altını çizen Yanartaş, teşhis ve tedavide geç kalındığı takdirde, iç organları etkilenebileceğini bu nedenle vakit kaybetmeden mutlaka bir uzman hekimle görüşülmesi gerektiğini vurguladı.

Bu rahatsızlıkta egzersizin yapılmasının önemine değinen Yanartaş, soğuk havalarda yürüyüş değil de daha çok ılık ortamlarda yürüyüş egzersizi ve yüzmenin en uygun spor türü olacağını kaydetti. Bunun yanı sıra plates, taichi, yoga gibi egzersizleri yapılasını öneren uzmanımız ortam ısısının çok iyi ayarlanması gerektiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *