» 
»
 

Soğuk havalarda göz kuruluğuna karşı alınabilecek önlemler

Soğuklarla birlikte havada düşen nem oran yüzünden göz sağlığı olumsuz etkileniyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emrah Altıparmak, bu tehlikeli durumdan nasıl korunabileceği konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Soğukla birlikte evlerinde ve kapalı mekanlarda daha çok vakit geçiren kişilerin göz kuruluğu şikayeti ile doktora başvurma oranının yükseldiğini ifade eden Prof. Dr. Emrah Altıparmak gözlerdeki kuruluk hissinin daha çok batma, yanma, kaşıntı, bulanık görme gibi şikayetlerle ortaya çıktığını belirtti.

Bilhassa göz kuruluğu oranının mesleği gereği gün boyu bilgisayar karşısında geçirmek zorunda kalan insanlarda daha yüksek olduğunun altını çizen Altıparmak, bulundukları ortamlarda nem miktarının artırılmasına yönelik tedbirler alınmasının yanı sıra nemlendirici aletler ya da kalorifer peteklerinin üzerine bir tas su konmasının bile ortamın nem açısından önemli bir etken olacağını vurguladı.

Göz kuruluğu şikayeti ile doktora başvuran hastalarda ilk başvurulan yöntemin suni gözyaşı damlaları olduğunu ifade eden Altıparmak, ilaç tercihinde ise hastaların muayene bulguları ve şikayetleri doğrultusunda karar verildiğini kaydetti. Yine kış aylarında yaşanan karın yansıttığı ışınlarında göze zarar verdiğini  belirten Altıparmak, güneş gözlüğü kullanarak gözleri bu zararlı ışınlardan korumanınn mümkün olduğunu ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *