» 
»
 

Soma'da kuduz vakası vatandaşı endişelendirdi!

Manisa'nın Soma İlçesine bağlı Darkale Mahallesi'deki bir hayvanda kuduz hastalığına denk gelinmesi mahalle sakinlerini tedirgin etti.

Manisa'nın Soma ilçesindeki kuduz vakası iddiası üzerine, Soma İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri harekete geçti. Kuduz olduğu tespit edilen hayvanın bulunduğu işletmeyi karantina altına alan yetkililer, köyde kuduz hastalığına karşı önlem aldı.

Mahalle sınırları içerisinde yaklaşık 10 gündür başıboş olduğu düşünülen bir ineğin zar zor yakalandığını belirten Darkale Mahalle Muhtarı Mustafa Güven, mahalle sınırları içerisinde başıboş olan bir sığırın, köylüler tarafından fark edildiğini ve hayvanda tuhaflık sezildiğinden dolayı durumu ilgili yerlere bildirdiklerini dile getirdi.

İlçe Tarım Müdürlüğ veterinerlerince hayvandan örnekler alındığının altını çizen Muhtar Güven, İlçe Tarım Müdürlüğü veterinerleri tarafından hayvanın kuduz şüphesi ile dezenfekteli bir şekilde gömüldüğünü söyledi. Gömülmeden önce de test için numuneler alındığını ve yapılan araştırmalar neticesinde hayvanda kuduz olduunun tespit edildiğini ifade etti.

Köyde bu hayanla temasta bulunan vatandaşlar kuduz hastalığına karşı aşı yapıldı. Öte yandan İlçe Tarım Müdürlüğü de köydeki tüm hayvanarı aşılama çalışmaları başlattı. Vetenerilerden tarafından da ilaçlama çalışmaları yapıldığı aktarıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *