» 
»
 

Son anket sonuçları açıklandı! 'Evet' yüzde 54

GENAR Araştırma Şirketi son anketi sonuçlarını yayınladı. GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, anket sonuçlarında evet oylarının yüzde 54, kararsızların oranının ise yüzde 4 olduğunu açıkladı

Türkiye 16 Nisan 2017 Pazar günü sandık başına gidiyor. Anayasa Halk Oylaması referandumu için anket sonuçları da bir bir gelmeye başlıyor. Son referandum anketi ise GENAR Araştırma Şirketi tarafından yayınlandı. GENAR Başkanı İhsan Aktaş yaptığı açıklamada Türkiye genelinde evet oylarının yüzde 54 olduğunu söyledi. Mart ayı itibariyle seçmen kararsız kalıyor bu kararsızların oranı anket sonuçlarına göre yüzde 4-5 arasında değişiyor. Tabi bunlardan sandığa gitmeyenlerde dahil sayılıyor. İç Anadolu Bölgesi yüzde 70 ile evet görünüyor. AK Partinin oylarının toplamı ise yüzde 60 seviyelerinde. MHP'nin de desteği düşünüldüğünde bu bölgede yüzde 70 evet oyu çıkacağı tahmin ediliyor. Marmara bölgesi ise il il değişiklik gösteriyor. İstanbul evet oylarında yüzde 2 oranında artış gösterirken, Trakya bilinmiyor. Bursa da ise evet yine güçlü olarak çıkıyor. Karadeniz Bölgesinde evet ağırlıkta. Karadeniz de milliyetçi oylarında evet'e dönüşmesi halinde burada da bir yükseliş söz konusu. Ege bölgesi Hayır'cı bu bölgede bir İzmir faktörü bulunuyor. AK Parti'nin çalışması burada evet oylarında herhangi bir düşüş yaratmıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi yüzde 60 civarı evet gözüküyor. Burada da Doğu Anadolu ile birlikte evet oyları yüzde 60 seviyelerinde. Akdeniz Bölgesinde ise büyük bir rekabet yaşanacağa benziyor. Bu bölgede MHY oyları belirleyecek olup iç kesimler Evet'e daha yakın duruyor. Güneydoğu Bölgesi ise sürpriz sonuçlara açık görünüyor. Bu bölgede ne kadar AK Parti'nin bir yüksek oy aldığı şehirler düşünülsede Cumhurbaşkanının Diyarbakır mitingi evet oylarını artıracağa benziyor. Güneydoğu ise sürprizlere açık gibi duruyor. 

TÜRKİYE GENELİ 'EVET' DİYOR

Türkiye genelinde ise Evet diyenlerin oranı yüzde 54 olarak gözüküyor. Son günlerde yapılan çalışmalar da bu sonucu doğrular nitelikte. Hava aynen devam ettiği takdirde Türkiye 17 Nisan'a güçlü bir evet ile uyanacak. Hayır için yapılan çalışmaların yetersiz kalması güçlü bir evet oylarının çıkacağına işaret ediyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *