» 
»
 

Son dakika... 90 göçmen Akdeniz sularına gömüldü

Libya açıklarında göçmenlerin bulunduğu plastik bot suya gömüldü. Meydana gelen felakette sadece 29 kişi kurtarılabildi ancak 90 göçmen hayatını kaybetti.

Libya açıklarında çok sayıda göçmenin bulunduğu bot alabora oldu. Alınan bilgilere göre, 29 kişi kurtarılabildi. Ancak 90 kişiye halâ ulaşılamıyor. Kurtulan göçmenler, lastik botun bir anda yırtıldığını ve su almaya başladığını, suyu aldıktan sonra ise alabora olduğunu ifade etti. 126 kişi ile Akdeniz sularına açılan bot, su alarak alabora oldu ve 26 kişi kurtarıldı, 90 göçmenden haber alınamıyor.

Birleşmiş Milletler Yüksek komiserliği (UNHCR) sözcüsü oaln William Spindler, bu yıl Akdeniz'i geçip Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenlerden 3 bin 800'ünün can verdiğini dile getirmişti. Geçtiğimiz yıl ise Akdeniz sularında hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 711 olarak belirtilmişti. Ancak bu yıl henüz Ekim ayı bitmeden ölenlerin sayısı bir önceki seneleri geçti. 2015'te Akdeniz'den Avrupa'ya 1 milyon 15 bin 78 sığınmacı ulaşmayı başardı. 2016'da ise 327 bin 800 kişi ulaşabildi. Birleşmiş Milletler, 2015'te her 269 sığınmacıdan birinin yaşamını yitirdiğini vurgularken bu sene ise her 88 kişiden birinin Akdeniz sularında can verdiğini ve bu durumun endişe verici olduğunu ifade etmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *