» 
»
 

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında beklenen görüşme gerçekleşti. Edinilen bilgilere göre görüşmede Halep konusu ve ikili ilişkiler ele alındı.

Doğu Halep’te muhalifler ile rejim güçleri arasında dün ateşkese varılmıştı. Sivillerin ve silahlı grupların kentten tahliye edilmesine karar verilmişti. Ancak, sabah saatlerinde tahliyelerin ertelenmesinden sonra ateşkes rejim güçleri tarafından bozulmuştu. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının aktardığına göre akşam saatlerinde beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşme gerçekleşti.

Görüşmede, dün akşam sağlanan ateşkes mutabakatının tam olarak sağlanması, mutabakata yönelik ihlallerin engellenmesi gerektiğinin vurgulandığı bildirildi. Güvenli koridorlar aracılığıyla sivillerin ve muhalefetin tahliye işleminin bir an önce başlaması için ortak çaba harcanması kararın da iki tarafın da hem fikir olduğu vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Putin’e, gerekli güvenli koridorların açılmasının akabinde, Türkiye’nin geçici barınma ve insani yardımlar konusunda her türlü tedbiri almaya hazır olduklarını belirtti.

Ayrıca görüşmede, başta Başbakan Binali Yıldırım’ın Moskova ziyareti olmak üzere ikili ilişkilerinde normalleştirmeye yönelik adımlara, enerji sektörü ve tüm alanlarda işbirliğinin güçlendirmeye yönelik çalışmalara da değinildiği ifade edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *