» 
 

Son Dakika.. Kıdem tazminatında yeni gelişmeler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son günlerde gündemi meşgul eden kıdem tazminatı ile ilgili önemli detaylar verdi. Müezzinoğlu yeni kıdem tazminatı sisteminin referandum sonrası hız kazanacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı referandum sonrası hız kazanacak yeni kıdem tazminatı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Müezzinoğlu çalışanların ve sendikaların kendilerinden bazı taleplerinin olduğunu ifade ederek güçlü ve sağlıklı bir yapının kurulmasını istiyorlar. Çalışanı kolladıklarını söyleyen Müezzinoğlu işçinin alınterinin güvencede olmasını istediklerini belirtti. Yüzde 80 dolayında mağduriyetin giderilmesi için çalıştıklarını belirtti. Bakan şöyle konuştu: “İşverenin kasası güvensiz. İşverenin çalışanın hakkını fona yatırması gerekir. İşçinin güvencesi işverenin kasasında olamaz. Referandum sonrası yeni kıdem tazminatı çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Yeni istihdam seferberliğimiz var. Hedeflerimiz büyük. 1.5 milyonun üzerinde istihdam istiyoruz. Çalışmak isteyene 773 lira vererek destek olacağız. Çalışana çalışma demeyiz. Her türlü desteği veririz. Yeter ki çalışmayı istesin. Bugün itibariyle 407 bin istihdamı yakaladık. 1.5 milyon hedefini Nisan’da daha da yukarılara çekeceğiz. Nisan ve Mayıs aylarında hedefimizi tutturacağımıza inanıyorum. İşsizlikte tek rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz. Şu ana kadar 500 bin işbaşı eğitimi verdik. Çalışmak isteyenlere 3 ay süreli olarak 1502 TL maaşını biz ödüyoruz. Bu kişileri kuruma alıştırıp kalıcı istihdam sağlamaya çalışıyoruz. İnşaallah 1.5 milyon üzerine çıkacağız.” Dedi.

Emekli promosyonlarına da değinen Bakan Müezzinoğlu: “Promosyonlar 4-5 yıldır gündemimizdeydi. Bankalarla emeklilerin beklediği bir rakam üzerine anlaşmaya vardık. Şu ana kadar 6.5 milyondan fazla emeklimiz promosyonlarını almış durumda. Promosyon ile rahatlayan emeklilerimize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun açıklamaları çalışanlar arasında sevinçle karşılandı. İş-Kur işbaşı eğitim programıyla birçok işsiz iş sahibi oldu. İş-Kur'un istihdam üzerine büyük katkılar sağlığı bilinmekte. Emekli cephesinde ise emekliler promosyonlardan oldukça memnunlar. Birçok emekli bankalardan taahhüt vererek promosyonlarını aldıklarını ve  rahatladıklarını ifade ediyorlar. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *