» 
»
 

Son dakika: Türkiye arabuluculuk yaptı, Halep’te ateşkesi sağladı

Sabah saatlerinde başlayan Halep'in doğusundaki muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında bombardımanına Türkiye ateşkese ve tahliye mutabakatına arabuluculuk etti. Sivilleri bölgeden çıkartacak olan otobüsler Halep'e ulaştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Doğu Halep'teki muhaliflerle sahadaki Rus askeri unsurları arasında yapılan temaslar neticesinde şehirde ateşkes sağlandığını belirtti. Rusya ile öğleden sonra başlayan ve 19.00 sularında sonuçlanan görüşmelerde, kuşatma altındaki bölgede bulunanların güvenli şekilde tahliye edilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Yapılan mutabakata göre, ilk etapta bölgede sıkışan sivillerin Halep’in batısına çıkarılması sağlanacak. Bu amaçla bölgeye sivilleri taşıyacak otobüsler gönderildi. Taraflar arasındaki uzlaşma, ikinci etapta, kent merkezinin doğusundaki silahlı muhaliflerin de güvenli şekilde tahliyelerini sağlaması bekleniyor. Muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul ettiği öğrenildi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin BM Güvenlik Konseyi'ndeki Halep toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamalarda, muhalif güçler ve rejim arasında ateşkes sağlandığını teyit etti. Muhaliflerin birkaç saat içinde Halep'ten ayrılacağını, sivillerin rejimin koruması altında olduğunu ve kentten ayrılmalarına gerek olmadığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Birleşmiş Milletlerin Halep'te çok sayıda sivilin hükümet yanlısı güçler tarafından hava saldırıları ya da infaz yöntemiyle öldürüldüğüne ilişkin güvenilir raporlar aldığını ifade etti. Hava saldırılarının ardından caddelerde yanan insan bedenlerinin yer aldığı şok edici görüntüler gördüğünü belirten Ban, Türkiye ve Rusya arabuluculuğunda tarafların gerçekleştirdikleri müzakerelerden haberdar olduklarını ve bu çabaları desteklediklerini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *