» 
»
 

Son dakika Vanuatu'da 7.3 büyüklüğünde deprem tsunami uyarısı

Amerika Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları Kurumu Vanuatu'da 7.3 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Halka gerçekleşen deprem sonrasında tsunami tehlikesine karşılık hazırlıklı olmaları gerektiği açıklandı.

Bir ada ülkesi durumunda olan Pasifik Okyanus'ta yer alan Vanuatu'da 7.3 şiddetindeki deprem herkeste büyük korkuya neden oldu. Depremle sarsılan bölgede halka tsunami felaketine karşılık tedbirli olmaları gerektiği açıklandı.

Bölgenin saatlerine göre güzdüz 09:30 sıralarında gerçekleşen deprem dalgalarının yerin yaklaşık 10 kilometre derinliklerinde gerçekleştiği söylendi. Depremin şiddeti ise 7.3 büyüklüğünde. Pasifik Tsunami Uyarı merkezinden gelen açıklamlar ise gerçekleşen depremin tekrarlama ihtimalinin olması ve olabilecek şiddetli deprem sonrasında ise bölgenin tsunami felaketi ile karşı karşıya olacaklarını şimdiden belirtti. Tsunami dalgalarının Vanuata'nın kıyılarını daha da çok etkileyeceğini de ekledi.

Bölgede daha öncesinde de depremlerin gerçekleşmesi büyük felaketlere yol açmamış olsa bile halkta büyük korku ve endişeye neden oldu. Ard arda depremlere alışkın olan bölge de tsunami çağrısında bulunulması halkı korkutuyor. Halka tedbirli olmaları konusunda ve kıyı kesimlerinden uzak durmaları gerektiği açıklamaları sürekli yapılıyor. Olası tsunami felaketine karşılık hazırlıklı olmak ve tedbiri elden bırakmak gerektiği de açıklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *