» 
»
 

Son kullanma tarihi geçen kozmetik ürünleri bakteri saçıyor

Kadınların vazgeçilmezi olan makyaj malzemelerinin kullanımı konusunda uzmanlardan uyarılar geldi. Tarihi geçen bakım ürünleri ve iyi temizlenmeyen, tarihi geçen kozmetik ürünleri resmen bakteri oluşturuyor. Makyaj malzemelerinin temizliği nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gereken hususlar haber detaylarında...

Hergeçen gün binlerce çeşitte yüksek vaatli ürünler piyasaya çıkıyor. Kozmetik ürünlerin çeşitliliği kafa karıştırıyor olsa da kzometik ürün kullanıcıların birçoğu ürünün markasına birçoğu ise kesesine uygun alışveriş yapıyor. Ancak önemli olanın cilt sağlığı ve ona iyi bakılmasının gerekliliği unutuluyor. Sağlıklı ve dinç bir cilde sahip olmak için en öenmli altın kural uykuda geçirilen sürede, cildin yeteri kadar dinlenmesi gerektiğidir. Gece uykuya geçmeden önce mutlaka temiz bir cilt ile uykuya geçilmelidir. Cilt, aynı bir çiçek gibi su ile beslenmektedir. Bu nedenle cildin bol neme ihtiyacı vardır. Yatmadan önce cilde nemlendirici sürmek hem rahatlatır hem de geçe boyunca cildin nem dengesini kaybetmemesinde yardımcı bir rol oynar. Kadınların vazgeçilmezi olan makyaj malzemelerinin doğru kullanımı konusunda pek çok kişi bilinçsiz hareket eder. Tüketilen herşeyin bir son kullanım tarihi olduğu gibi makyaj malzemelerinin de bir son tarihi vardır.

Belirtilen süre sonrasında halâ ürün kullanılmaya devam edilirse bu sefer o ürünler bakteri üretmeye başlar. Bu nedenle vaktinde tüketilmeyen makyaj malzemeleriniz varsa, çöpe atmakta tereddüt etmeyin. Tester olan ürünleri inceleyen uzmanlar, çeşitli marka ve mağazalardan aldıkları ürünlerin testerlarında yaptıkları incelemeler sonucunda söz konusu makyaj malzemelerinin %100'ünde bakterilerin hatta virüslerin bulunduğu tespit edilmiştir.

Mağazalardaki tester olan ürünleri kullanan kadınlardan bir kısmı, kullanılmamış fırça ve aplikatörlerden istiyor. Ancak bu da bakterilerden kaçınmak için doğru bir yol değil. Bu nedenle tester kaynağına dokunduğunuz anda tehlikede olabilirsiniz. Çalışan kadınların neredeyse çoğunluğu makyaj yapmaktan kaçınmaz. Günlük makyaji gece makyajı, doğal makyaj olarak çeşitlendirilen makyajın önemli olan hijyene uygun olarak yapılmasıdır.

Makyaj malzemelerinin temizliği nasıl yapılır? Diye soracak olursanız, en çok kullandığınız makyaj süngerleri, fırçaları alkollü sprey ile en doğru şekilde temizleyebilirsiniz. Bir de, ılık su içerisine damlattığınız birkaç damla şampuanlı suya koyduğunuz sünger ve fırçalarınızı ovarak yıkayıp, daha sonrasında durulayıp ardından da kurulayarak hijyenik hale getirebilirsiniz.

Makyaj malzemelerini içinde barındıran makyaj çantası ve kol çantanızı sıl sık temizleyin. Özellikle makyaj malzemeleri iel temas eden yerlerin alkollü sprey ile temizlenmesi gerekir. Cildinize doğrudan temas eden ürünlerin temizliği konusunda hassas davranılmalıdır. Kadınların kol çantalarında bakterilerin yoğun bulunduğunu belirten uzmanlar, korkunç bir sonuca vardıklarını söylediler.

Özellikle kol çantalarında ciddi bir oranda bağırsak bakterisinin bulunduğu araştırmalar sonucunda öğrenildi. En sık kullanılan makyaj malzemelerinden fondötenin bir sene, pudranın iki sene ve rujun ise bir sene içerisinde kullanılması, bu süreci geçmiş ise çöpe atılması uzmanlar tarafından uygun görülüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *