» 
»
 

Sonbahar aylarında sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde

Sonbahar ayları boyunca sıcaklıkların mevsim normallerinin 0.5 ile 1 santigrat üzerinde olacağı yağışların ise azalacağı belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada sonbahar ayları eylül, ekim ve kasımda sıcaklıkların mevsim normallerinin 0.5 ila 1 derece üzerinde seyredeceğini belirterek, uzun yıllar ortalamasına göre ise yağışların yüzde 17 azalacağını kaydetti. Geçtiğimiz yıla göre ülkemizde yağışlarda yüzde 10 azalma görüldüğünü kaydeden Eroğlu, bu azalmanın Marmara'da yüzde 4, Ege'de yüzde 11, Akdeniz'de yüzde 6, İç Anadolu'da yüzde 16, Karadeniz'de yüzde 4,7, Doğu Anadolu'da yüzde 22 ve Güneydoğu Anadolu'da ise yüzde 16 olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin Malkanlar ve Kafkaslar'daki meteorolojik cihazların ayar merkezi olduğunu belirten Bakan Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzde dünyada sadece 6 ülkede bulunan ileri teknolojinin kullanıldığını kaydetti.
2017 yılının sonbaharında ülkemizde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olacacağını vurgulayan Eroğlu, genel olarak 0.5 ila 1 santigrat üzerinde olacak sıcaklıkların Güneydoğu Anadolu'nun batısı, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğu kesimleri ile İç Anadolu'nun doğusunda 1 ile 2 santigrat mevsim normalleri üzerinde olacağını belirtti.

Yağışların ise aynı aylarda Karadeniz kıyılarında, Marmara'nın kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğu kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşeceğinin tamin edildiğini ifade eden Eroğlu, diğer yerlerin mevsim normalleri civarında yağış alacağını kaydetti. Meteorolojik olaylara ilişkin bilgiye ulaşmak için vatandaşların akıllı telefonlarında Meteoroloji programı indirebileceklerini belirten Bakan Eroğlu, ayrıca www.mgm.gov.tr adresinden de bilgi edinebileceklerini söyledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *