» 
»
 

Sonbaharda enfeksiyon riskine dikkat!

Sonbahar enfeksiyonlarına dikkatli olunması gerektiğini belirten uzmanlar, enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklardan korunmanın yollarını açıkladı. Peki, sonbaharda hasta olmamak için ne yapmak gerekiyor? Cevabı haber detaylarında...

Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte pek çok hastalık kol gezmeye başladı. Özellikle nezle ve grip gibi soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklara karşı, uzmanlar uyarılarda bulundu. Sonbahar enfeksiyonlarına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları hakkında bilinçlenmenin önemini vurguladı.

İnsan metabolizması sonbahar mevsiminde bazı olumsuz değişimler yaşayabliyor. Bunu yenebilmek için ise en etkili yöntem, dengeli ve düzenli beslenmek, egzersiz yapmak gerekirse vitamin takviyesi almak... Elbette sonbaharda hastalanmamak için en altın yöntem doğru beklenmektir. Bu mevsim dönümünde insanlarda bir takım değişimler görünür. Sonbahar ve kış aylarında vücut, depoladığı pek çok vitamin ve direnç arttırıcı besinleri tükettiğinden bol bol sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. Soğuyan hava ile birlikte vücudun bağışıklık sistemi ve vücut direnci olumsuz etkilenir.

Mevsim dönümlerde vücudun savunması zayıfladığından dolayı özellikle hamile, yaşlı, çocuk ve kronik hastalıkları olanların daha dikkatli olması gerekiyor. Okulların açılması ile insanların toplu taşımada, kapalı ortamda bulunmaya başlamasıyla hastalıkların bulaşması ve hastalıkların taşınması artış gösterir. Bu nedenle kapalı ortamlarda mümkün oldukça sık sık havalandırma yapılmalı ve sıklıkla açık havaya çıkılmalıdır.

Hayat kalitesinnde önemli bir düşüş yağan bir takım virüsler, solunum sistemi ile kolayca vücuda taşınır. Halsizlik, eklem ağrıları, ateş, baş ağrısı ile hastalık belirtileri görülür. Özel bir tedavi gerektirmeyen bu hastalıkta vitamin takviyesi, istirahat ve doktor önerisine bağlı olarak ilaç tedavisi yapılır. Gribal enfeksiyonların sonrasında zatürre gibi ağır enfeksiyonlar da gelişebilir. Vücut direncinin bu mevsimde önlemler alınarak, hastalığın bulaşması ve yerleşmesini engellemek en iyi yöntemdir. Grip aşısı ya da viran enfeksiyonların aşırıları da eksiksiz yapılmalıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *