» 
»
 

Sonbaharda gözlerde hassasiyet ortaya çıkıyor

Sonbahar aylarında mevsim geçişleri nedeni ile vücut direnci düşüyor. Bu nedenle de tüm vücutta olduğu gibi, gözlerde de hassasiyet meydana gelebileceğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, özellikle bu aylarda gözlere dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, sınbahar dönemlerinde vücuttaki gribal semptomları ile birlikte gözlerde hassasiyet, ağrı, ışığa hassasiyet, sulanma ve çapaklanma olaylarının sık sık görüldüğünü belirtti. Bu gibi durumlarda ise vücut için kullanılan gribal enfeksiyon ilaçlarının kullanılması genelde yeterli olurken, gözlerdeki hassasiyet durumlarından dolayı da topikal ilaçların kullanılması da gerekli olabiliyor.

Toplu taşıma araçlarında ve kapalı alanlarda enfeksiyon riskinin daha da fazla olduğunu vurgulayan Atabay, özellikle bu alanlarda hijyene daha da dikkat edilmesi gerektiğini, özen gösterilmez ise enfeksiyonlara kolaylıkla yakalanabilineceğini dile getirdi. Hastalıklardan korunmak için ise alınabilecek en önemli tedbir, el hijyenine dikkat edilmesi gerekiyor.

Eller temizlenmediği takdirde gözle temasından mutlaka kaçınılması gerekiyor. Yani eller temiz değilse kesinlikle elle göze temas edilmemelidir. Öte yandan mümkün olduğunca da damlacık ve solunum yolu ile yayılabilecek hastalıklara karşı mekanların sıklıkla havalandırılması öneriliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *