» 
»
 

Sonbahar'da hasta olmamak için tüketilecek şifalı besinler

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile sonbahar mevsimi yüzünü göstermeye başladı. Grip ve nezle hastalıklarının kol gezdiği bu dönemde, virüslere karşı vücudumuzun direnç kazanması gerekiyor.

Sonbahar, pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor olabilir. Özellikle hava sıcaklıklarındaki anideğişimler, nezle ve gribe neden olabiliyor. Hastalıklardan korunmanın en önemli yolu bağışıklık sisteminin güçlü olmasından geçiyor. Mevsim ile birlikte gelen meyve ve sebzelerin tüketilmesi, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve besinler adeta kalkan görevi görüyor.

Sonbahar aylarında hastalıklardan korunmak için özellikle bol bol ceviz tüketilmesi gerekiyor. Ceviz hem E vitamini hem de omega 3 zengini olduğu için bağışıklık sistemini güçlendiriyor. C ve E vitamini yönünden zengin olan ıspanak, zeaksantin, lutein, betakaroten ve glutatyon gibi bileşiklerinden dolayı antioksidan görevini üstleniyor. Kabızlığa, diyabete, kalp ve damar hastalıklarından kansere kadar iyi gelen ıspanak, hem düşük kalorili hem de su oranı bol olan bir sebzedir.

Sonbaharın şifalı besinleri arasında bal kabağı da yer alıyor. Güçlü bir antioksidan etkisi olan ba kabağı, C vitamini yönünden oldukça zengindir. Hem göz sağlığına hem de bağışıklık sistemine karşı vücutda koruyucu görevi üstlenir.

Brokolinin içerisinde de yüksek miktarda C vitamini vardır. Nar, yüksek lifli kereviz,karnıbahar, pırasa, kanserden koruyucu yaş hurma, turp ve turunçgiller de bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliğinden dolayı özellikle sonbahar döneminde tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *