» 
»
 

Sonbaharı sağlıklı geçirmek için altın kurallar

Yaz enerjisinin kaybedilmemesi için gelecek sonbahar ayına karşı tedbirli olmak gerekiyor. Rehavetin ve tembelliğin ardından başlayacak iş ve okul hayatı için sağlıklı bir sonbahar geçirilmesi için önerilerde bulunan Dr. Fevzi Özgönül, bu önerilerin mutlaka uygulanması gerektiğini vurguluyor. İşte detaylar...

Sıcak yaz günlerinin verdiği tembellik ve yorulan bünyeyi sonbaha hazırlamak oldukça önemli bir konudur. Tatillerin de bitmesinin ardından yoğun bir temponun kendisini beklediğini bilen ancak hiçbir hazırlık yapmayan kişiler, kendilerini bir anda koşuşturmacanın içerisinde afallamış olarak bulacaklar. Bu nedenle sonbahar ayının yavaş yavaş yağmurları ve esintileri ile kendisini gösterdiği şu günlerde bir takım hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Sonbaharın gelmesi ile soğuk havalarda etkisini göstermeye başladı. Bu aylarda dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan birisi yeterli beslenmedir. Günlük beslenme içerisinden, doku onarımını ve güçlenmesini sağlayan proteinler mutlaka tüketilmelidir. Özellikle yoğurt, peynir, süt, et, yumurta, tavuk ve balık gibi besinler en önemli protein kaynaklarındandır.

Yağmurlu günler artış göstermeden ve güzdüzler kısalmadan akşamları birkaç saat yürüyüş yapmak gerekir. Yoğun bir koşuşturma içerisine girecek kişilerin spor öncesi antreman gibi biraz ısınma turları yapması önemlidir. Erken kalkmak ve güne erken başlamak gün içerisinde kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Sindirim sisteminin verimli çalışmasına ve dolaşım sistemi için önemini göz önüne alacak olursak temiz havada yapılan düzenli yürüyüşler çok iyi gelecektir. Sonbaharın bize lütfettiği yiyeceklerden, yeşilbiber, lahana, mandalina, karnabakar, roka, maydanoz, tere, roka, kabak ve brokoli gibi faydası saymakla bitmeyecek yiyecekler kış hastalıklarına karşı korucuyucu niteliktedir.

Ayrıca sindirim sistemini kuvvetli tutabilmek için yazın sıkça tüketilen dondurma ve sütlü tatlılardan uzak durulmalıdır. Gazlı içecekler yerine yaz aylarındaki gibi bol bol su tüketilmeli ve kış aylarında alınması muhtemel kilolardan kaçınmak için çay ve kahve tüketimine de sınırlama getirilmelidir.

Yemeklerde tüketilen yağlar enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynar. Mısırözü, ayçiçeği, omega-6 yağ asitleri, bitkisel sıvı yağlar, fındık ve zeytin yağı yağ omega-9 yağ asitleri açısından zengindir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve iyileştirici faktörlerdir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *