» 
»
 

Sorumlu cumhurbaşkanlığı ne demek? Bekir Bozdağ açıkladı

Anayasa değişikliği görüşmelerine ilişkin konuşan Adalet Bakanı Bozdağ, sorumlu cumhurbaşkanlığı hakkında bilgi verdi. Bozdağ, muhalefetin eleştirilerine de yanıt verdi.

Meclis'te görüşmeleri devam eden Anayasa değişikliğine ilişkin A Haber'de canlı yayında konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, teklifin altında imzası bulunan AK Parti'nin 316 milletvekili olduğun dikkat çekerek MHP'nin teklifi desteklediğini, CHP ve HDP'nin ise değişiklik teklifine karşı olduklarını belirtti. Görüşülen ilk iki maddede verilen oylara bakıldığında 340-350 arası oyla teklifin TBMM'de kabul edileceğine inandığını dile getirdi.

Oylamada gizlilik

Bozdağ, partisinin milletvekillerine yönelik gizli oy tartışmalarına da değindi. 3 kez oylama yapıldığını ve bunların hepsinde gizlilik kuralına riayet edildiğini belirten Bozdağ, bu gizliliğin oylama sırasında kabine girmek anlamına gelmediğini, oyunu gizlemek anlamına geldiğini ifade etti. Bozdağ, CHP'in bunu kabinde oy kullanma zorunluluğu varmış gibi takdim ettiğini, bunu ispatlamak için de iç tüzüğe aykırı şekilde kamera koyduğunu dile getirerek anayasada oylamanın şekil şartlarının açık olduğunu belirtti.

"Oyumu evet olarak veriyorum"

"Ben Bekir Bozdağ olarak Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı sistemine geçmesini, güçlü iktidar, güçlü yasama, güçlü Türkiye için faydalı ve yararlı görüyorum şeklinde konuşan Bozdağ, Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı sistemine geçmesinde fayda gördüğünü kaydetti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Meclis Başkanlığına yazdığı mektupta oy kullanma talebinde bulunduğunun hatırlatılması üzerine ise HDP'nin kendi açısından siyaset yaptığını, Anayasa ve iç tüzükte yer aldığı üzere kişinin oy kullanması için genel kurulda olması gerektiğini bildirdi. Vekaletan oy kullanmanın ise başbakan ya da bakanlar için geçerli olduğunu belirten Bozdağ, "Onun dışındaki milletvekillerine vekaleten oy kullanma yetkisi verilmemiştir. Tutuklu birisinin, hürriyeti kısıtlandığı için Meclis'e gelip oy kullanma imkanı yoktur. Kanunlar çok açık, net." şeklinde konuştu.

"Parti devleti oluşturulduğu" iddiası

Görüşmelerde eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın konuşmasında söz ettiği "parti devleti oluşturulduğu" iddialarına da yanıt veren Bozdağ, CHP'nin ortaya koyduğu fikirlerin teklifle örtüşmeyen şeyler olduğunui kendi abartılarından teklif gibi konuştuklarını belirtti. Bozdağ "Burada bir parti devleti veya partili bir devlet kurulması kesinlikle söz konusu değildir." diyen Bozdağ, "Bu onların abartılı yorumu. Daha önce ifade ettim, Gazi Mustafa Kemal, milletvekili, partili üye, genel başkan, aynı zamanda cumhurbaşkanı. İnönü hakeza öyle..." dedi.

"Sorumlu cumhurbaşkanlığı"

Adalet Bakanı Bozdağ, Türkiye'de mevcut durumda cumhurbaşkanının tek başına yaptığı işlemlerde, resen imzaladığı emir ve kararlarda aleyhine yargıya müracaat hakkı bulunmadığını belirterek, "sorumlu cumhurbaşkanlığı"nda yargı yolunun açıldığını ifade etti. Mevcut sistemde cumhurbaşkanının siyasi sorumluluğu olmadığını belirten Bozdağ, tek başına yaptığı her işten başbakan ve ilgili bakanın sorumlu olduğunu ifade etti ve yeni sistemde sorumlu cumhurbaşkanı olacağına işaret etti. Bu durumun hukuk devletini güçlendirdiğini belirten Bozdağ, cezai sorumluluğu olmayan cumhurbaşkanının sadece vatana ihanetten suçlandırıldığını, sorumlu cumhurbaşkanlığının ise artık sorumluluk getirdiğini, denetiminin güçlendiğini kaydetti. Cumhurbaşkanının iş ve işlemlerine karşı yargı yolunun açıldığını belirten Bozdağ, düzenlemeyle yargıda "askeri ve sivil" ayrımının ortadan kalkacağını ve birliğin sağlanacağını ifade etti.

Yüksek mahkemelere üye nasıl seçilecek?

Yeni düzenleme ile cumhurbaşkanının seçtiği HSYK üyelerin dışında üyelerin Meclis tarafından seçilmesinin getirildiğini belirten Bozdağ, "CHP 'Meclis ne yaparsa yanlış yapar veya neyi seçerse yanlış seçer, siyaset nerede olursa yanlış yapar' mantığına teslim olmuş durumda. Siyaseti kötülemek bize bir şey kazandırmaz. Siyaset iyi şeyler yapıyor, yapılmasına vesile oluyor. Şimdi Yargıtay kendi seçerse doğru, bürokrat yaptığında güzel yapar veya kürsüdekiler kendi seçerse o da doğru, onlar da doğru yapar veya başka bir kurul seçerse seçici kurul olursa o da doğru, onlar da doğru yapar ama milletin seçtiği temsilcileri Hakimler ve Savcılar Kuruluna üye seçerse bunlar kötü yapar, bunlar yanlış yapar, bunlar doğru iş yapmaz mantığı maalesef demokrasiyi, milli iradeyi ve hukuk devletini gerçek anlamda hazmedememiş olanların yaptığı değerlendirmedir." şeklinde konuştu.

"Cumhurbaşkanına fesih yetkisi mevcut Anayasada var"

Mevcut anayasada cumhurbaşkanına fesih yetkisinin bulunduğu, muhalefetin ise "fesih yetkisinin Atatürk'e bile verilmediği" eleştirileri hatırlatılan Bozdağ, "Söyleyecek laf bulamıyorum yani yalanın bu kadarı olur ancak diyorum." diyerek mevcut Anayasanın 116. maddesinde cumhurbaşkanının hükümetin kurulamaması, güvenoyu ile düşmesi gibi belli şartlar altında TBMM Başkanına danışarak seçimleri yenileme yetkisinin bulunduğunu belirtti. Muhalefetin sanki böyle bir yetki yokmuş gibi davranarak ilk defa cumhurbaşkanına bu yetki veriliyormuş gibi takdim yaptığını kaydetti. Bozdağ "İşte 'abartılı çarpıtma' dediğim şey tam da bu." ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *