Sosyal medya hesaplarında kripto oyununa dikkat!

Pek çok kişinin sosyal medya hesaplarında beğendikleri sayfalar aracılığıyla yaptıkları edebi, sanatsal ve kültürel paylaşımlar, kripto FETÖ ve PKK hesaplarına dönüşmüş olabileceğinden vatandaşların dikkatli olması istendi.

Bazı sosyal medya hesapları ve beğeni alan sayfaların artan takipçi sayıları sonrasında hesapları örgüt propagandası yapan sayfalara dönüştürdüğü tespit edildi. Bu nedenle aylar önce paylaşımda bulunduğunuz bir sayfa artık isim değiştirmek suretiyle kimseye fark ettirmeden yaptıkları değişikliklerle örgüt propagandası yapar hale gelmiş olabiliyor.

Geçmişte bu tür sayfalardan paylaşımda bulunmuş olan sosyal medya kullanıcıları, FETÖ ve PKK ya da başka illegal örgütlerin paylaşımlarını daha büyük kitlelere yaymalarına bilemeden de olsa katkıda bulunmuş oluyor. Terör örgütlerinin sosyal medya üzerinden büyük bir algı operasyonu yürüttüklerine değinen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, FETÖ ve PKK’nın otomatik ileti yollayan bot hesaplar aracılığıyla ortak etiket çalışmaları yaptıklarına dikkat çekti. Kırık, gündemi değiştirmek ve terörü masumane göstermeye çalıştıklarını ifade ederek bu hesapların kendilerini gizlemeleri nedeniyle kullanıcıların aldandığını belirtti.

Başta yaptığı paylaşımlarla ilgi çekici, milli ve manevi değerlerle ilgili içerik sunan bu tür hesapların, sonrasında bölücü ve milli birliği zedeleyici içerikler paylaştığını ve bunun da bir virüs gibi yayıldığını dile getiren Kırık, “bu videoyu mutlaka izleyin” gibi paylaşımlarla hesapların ele geçirildiğini belirtti. Kripto hesapların aynı zamanda fişleme amacıyla da kullanıldığına dikkati çeken Kırık, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarında isim ve içerik değiştirmenin çok kolay olduğunu, bu nedenle de kripto hesapların önüne geçilemediğini ifade etti.

Moda, giyim, yiyecek gibi pek çok hesabın bugün terör örgütlerinin elinde olduğunu belirten Kırık, yürütülen algı operasyonları ile devletin hedef gösterildiğini, halkın da beğenerek takip ettikleri bu hesapların paylaşımlarını kanıksadıklarını ifade etti. Bunun toplumu kışkırtmak ve provokasyon amaçlı yapıldığını söyleyen Kırık, terör faaliyetlerini destekleyen ve suç unsuru içeren hesapların mutlaka "siber.onleme.arastirma@egm.gov.tr, siber@egm.gov.tr, siber.ankara@egm.gov.tr ve siber.istanbul@egm.gov.tr" e-posta adreslerine bildirilmesi gerektiğini belirterek beğenilen sayfaların mutlaka kontrol edilmesi gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *