Sosyal medya kullananlar dikkat! Pek çok tehlikeye açık haldesiniz

Sosyal medya kullanımı akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte özellikle de gençler arasında oldukça yüksek seviyelerde. Ancak bu durum çeşitli tehlikelere de kapı aralıyor. Sosyal medya kullanıcılarını ne gibi tehlikeler bekliyor ve bunlara karşı nasıl önlem alınabilir? İşte açıklamalar...

Kadir Has Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Görevlisi Işıl Yenidoğan, sosyal medya kullanıcılarının bazı tehlikelerle karşı karşıya olduklarını belirterek alınabilecek önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan araştırmalarda sosyal medya kullanıcılarının yüzde 60'a yakınının paylaşımlarını içerikleri okumadan yaptıklarına değinen Yenidoğan, bu davranışın daha çok arkadaşlara yaranma psikolojisiyle yapıldığını, ancak bu şekilde yapılan paylaşımların dezenformasyona neden olduğunu belirtti. Sosyal medyanın bilinçli kullanılması gerektiğini vurgulayan Yenidoğan, "Sosyal medya kullanmayın gibi mesajımız elbette yok, hatta sıkça kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak burada önemli olan bilinçli kullanım. Çünkü bizi sosyal medyada bekleyen tehlikeler gerçek hayatta bekleyenden çok da uzak değil” dedi.

Gerçek hayatta olduğu gibi sanal ortamda da şifre ve konusunda hassas davranılması gerektiğini dile getiren Yenidoğan, eskiye göre bu konuda kullanıcıların daha bilinçlendiğini belirterek, ne kadar uzun ve içinde farklı karakterler barındıran bir şifre oluşturulmuş olursa olsun, eğer bunu bir yere yazıp özensiz bir yere kaldırıyorsanız ya da bir yakın arkadaşınızla paylaşıyorsanız bunun bir şifre olmaktan çıkacağını ifade etti.

ŞİFRESİZ Wİ-Fİ TEHLİKE SAÇIYOR
Özellikle Wi-Fi şifresi konusunda hassas olunması gerekiyor. Zira internetin herkese açık olduğu alanlarda ciddi tehlike halini alıyor. Herkesin internete erişebildiği alanlarda özel bilgilerin, kredi kartı bilgilerinin hesap ve şifre bilgilerinin bilgisayar korsanları tarafından dinlenebildiğini belirten Yenidoğan, bir kere şifrenin ele geçirilmesi ile başka pek çok şeye erişim sağlanabileceğini çünkü kullanıcıların aynı şifreyi başka pek çok hesapta kullanabildiğini belirtti.

KAMUYA AÇIK PROFİL BÜYÜK HATA
Sosyal medya kullanan gençlerin profillerini herkese açık oluşturmalarının büyük bir hata olduğunu vurgulayan Yenidoğan, bu şekilde profil oluşturmanın evin kapısını açık bırakmakla eşdeğer olduğunu kaydetti. Özellikle yer bildirimi yapmanın sıklıkla yapılan hatalardan olduğunu belirten Yenidoğan, kişinin bunu yapmakla üçüncü kişlerin erişimine izin verdiğini, bu sayede ise kayıt altına alınan konumlardan daha sonra yüksek doğrulukta bulundukları yer tahmini yapılabileceğini ifade etti. Yenidoğan "Bunların getireceği tehlikeler artık hayal gücünüze kalmış. Kişi, gasptan tutun, takibe, hırsızlığa, evde olmadığınızın herkese ilanı şeklinde bir sürü olmayan tehlikelere bile kapıyı açmış oluyor. O nedenle bu yer bildirimi uygulamalarını çok fazla önermiyoruz.” şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *