» 
»
 

Sözde Ermeni soykırım anıtı talebi Köln'de onaylandı

Ermeni diasporasının talep ettiği "sözde Ermeni soykırım anıtının" bir mezarlıkta dikilmesine Köln Büyükşehir Belediyesinden onay verildi.

2015 yılında 5 bin üyesi olan Ermeni cemaati, "sözde Ermeni soykırımı anıtı" dikmek üzere Köln'de başvuruda bulunmuş, müraatın ise önce yeşil alanlar komisyonuna daha sonra da şikayet komisyonuna aktarıldığı bildirilmişti. Anıtın dikilmesine yönelik olumcu sonuç çıkmasının ardından talebin ana komisyona aktarıldığı ve kabul edildiği öğrenildi.

100 bin Türkün yaşadığı kentte Köln Türkleri Dayanışma ve İnisiyatif Platformu Sözcüsü Levent Taşkıran anıtın dikileceği söz konusu mezarlığın önünde bir basın toplantısı düzenledi ve belediyenin aldığı karara tepkisini dile getirdi. 2 yıldır bu konuyu takip ettiklerini belirten Taşkıran, sürekli belediye ile temas halinde olmalarına rağmen bu kararın alınmasında görüşlerinin sorulmamasını eleştirdi ve yönetmeliğe göre siyasi ve toplumsal anma durumunun mezarlıkta yapılmasının aykırı olduğunu ifade etti. Taşkıran "100 binden fazla Türk'ün yaşadığı bir şehirde böyle bir kararın alınması iç barışı bozacak bir adımdır. Kesinlikle bu kararı tanımıyoruz, bu kararı reddediyoruz ve bunu anti demokratik buluyoruz." dedi.

Bu hatadan dönmeleri için demoktratik alanda mücadele edeceklerini belirten Taşkıran Türk toplumu olarak toplumsal barışı savunmaya da her zaman devam edeceklerini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *