» 
»
 

Sözde Krajina Sırp Cumhuriyeti lideri Hadric 58 yaşında öldü

Sağlık problemlerinden dolayı cezasından bir süreliğine serbest bırakılan sözde Krajina Sırp Cumhuriyeti lideri Goran Hadzic 58 yaşında yaşamını yitirdi. Sırp savaşı sorumlusu Hadzic'in ölümünü Sırp Radikal Partisi açıkladı.

BMGK'nın (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) kararı ile eski Yugoslavya topraklarında yapılan savaş suçlarını yargılamak amacıyla 1993'de Hollanda'nın Lahey kentinde kurulmuş olan Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICTY) kararı ile sağlık problemleri olan Sırp savaşının suçlusu Goran Hadzic'in bir süreliğine cezası ertelenmişti. Ancak Goran Hadzic hastalığından dolayı 58 yaşında öldü.

SRS'den (Sırp Radikal Partisi) gelen açıklamalara göre, mahkeme tarafından sağlık sorunlarından ötürü geçen sene Nisan ayında bir süreliğine serbest bırakılan Hırvatistan'daki sözde Krajina Sırp Cumhuriyetyi'nin liderinin Novi Sad'da öldüğü söylendi.

Hadzic'in beynindeki tümörden dolayı doktorların 2 sene ömür biçtiği Hadzic ikamet ettiği Sırbistan'daki Novi Sad'daki bir klinikte akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

Sırbistan'da 2011 senesinde tutuklanan Hadzic, 2012 Ekim'de yargılanmaya başlanmıştı. Fakat Hadzic beyin tümörü ve sağlık sıkıntılarından dolayı yargılanmasına 2014'de ara verilmişti. Doktorlarının ömrünün son zamanlarını yaşamakta olduğunu söylediği Hadzic 1991-93 yıllarında Hırvatlara yönelik sürgün, esir, katliam, insanlık dışı muamele ve işkence suçlarından dolayı yargılanıyordu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *