Sözleşmeli öğretmen alımı Şubat'ta ancak sistem artık farklı

Bölgelere göre öğretmen açığının doğuda olduğu kadar batıda da olduğuna dikkatleri çekerek bu açığı kapatmak için sözleşmeli öğretmenlik sistemini yeniden getireceklerini ve ilk sözleşmeli öğretmen alımının ise Şubat’ta yapılacağını açıkladı.

Son 14 yıl içinde Milli Eğitim’de oldukça büyük değişikliklerin yapıldığına değinen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, daha yapılacak şeylerin de bulunduğunu belirtti. Sürekli değişen talepler doğrultusunda sağlık ve eğitim alanında her gün güncellemelerin yapılması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, son 14 yılda yapılanlarla ilgili konuştu. Bakan Yılmaz, daha önce 76 olan üniversite sayısının 193’e çıkmasıyla birlikte 100 öğrenciden 14’ü gidebiliyorken, şimdi 39’unun gidebildiğini dile getirdi. Üniversite kurmaya devam ettiklerini belirten Yılmaz, doğu illerinde artan üniversite sayıları ile birlikte Türkiye’nin geleceği için umut olduğunu ifade etti.

MÜFREDATTA DEĞİŞİKLİK YAPILACAK

Müfredatta bulunan gereksiz ve ağır bilgileri hatırlatan Bakan Yılmaz, sadeleştirilmesi için çalışma yaptıklarını, öğrenmeyi öğreten bir eğitim sistemi içerisinde bunları gerçekleştireceklerini belirtti. Değerler eğitimini de içine alacak şekilde, okumak istenen bölüme göre ders seçilebildiği bir müfredat olması gerektiğini ifade eden Yılmaz, 2023 hedeflerini yakalayacak nesli yetiştirmenin önemini vurguladı.

GÜNEYDOĞU’YA SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN

Bakan Yılmaz konuşmasında Güneydoğu’ya atanan öğretmenlerin de durumlarını değerlendirdi ve buralardaki öğretmenlerin eş durumu, mazeret ya da sağlık gibi nedenlerle geri döndüklerine dikkat çekti. Özellikle Marmara’da öğretmen açığının olduğunu belirten Yılmaz, bu açığı kapatabilmek için sözleşmeli öğretmen sistemini geri getireceklerini açıkladı ve sistemin nasıl işleyeceğinden de bahsetti. Buna göre kanunda da yer alacak şekilde yapılacak düzenleme ile birlikte, eş atamaları sözleşmeli öğretmenlerin olduğu yere yapılacak ve bu şekilde aile korunacak. Beş yıl süresince çalışacak olan sözleşmeli öğretmenlerin performanslarına bakılacak ve iyi performans gösterenler kadroya alınacak ve 3 yıl da bulundukları yerde kadrolu olarak çalışacaklar. 8 yılını tamamladıklarında tüm Türkiye illeri için tayin hakları bulunacak. İlk sözleşmeli öğretmen alımı için Şubat atamalarını işaret eden Bakan Yılmaz, talep doğrultusunda yaz boyunca okullarda kurs açılacağını, fen, matematik, Türkçe gibi derslerden ektiklerin tamamlanması için destek verileceğini belirtti.

4+4+4 BAŞARILI

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, sürekli çıkan 4+4+4 sistemi kaldırılacak mı soruları nedeniyle de bir açıklama yaptı ve sistemin ilk mezunlarını verdiğini söyleyerek daha yeni uygulanan bir sistemin başarısız olduğu kanısında nereden varıldığını sordu. Bu sistemden memnun olduklarını dile getiren Yılmaz, gerekli olduğu takdirde ufak değişiklikler yapılabileceğini, daha nitelikli bir eğitim verilmesini kendilerinin de istediklerini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *