» 
»
 

Squat nedir? Yararları nelerdir?

Son zamanların en trend spor hareketi Squat üst bacak kasları için tasarlanmış bir hareket olup birçok yararı bulunmaktadır. İşte ayrıntılar…

Sağlık ve kaliteli bir yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alan dengeli beslenme ve spor hayatın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Uzmanlar gün geçtikçe her iki alanda da önemli gelişmeler kaydederek özellikle spor alanında önemli hareketler geliştirmişti. İşte bunlardan biri olan squat, üst bacak kaslarını geliştiren en iyi harekettir.

Bu hareketi yaparken tercihe göre ağırlık kullanarak ya da ağırlıksız olarak öncelikle bacaklarınızı ayaklarınız karşıyı gösterecek şekilde omuz hizasında açıp, kalça olabildiğince sıkılıp dışarı çıkartarak sırt ve belde çukur oluşacak şekilde dik bir konuma gelinir.

Bu pozisyondayken bir sandalyeye oturup, otururken kalça serbest bırakıp kalkarken yeniden sıkarak hareket tekrar edilir. Çöküp kalkma hareketi boyunca yüz ve ayaklar karşıya bakmalı ve hareket esnasında ayaklar oynatılmamalıdır. 

Bu önemli hareket doğru ve düzenli yapıldığı takdirde, kalçaları sıkılaştırır, kalça ve ayak bileklerindeki hareket kabiliyetini arttırır, duruşu düzeltir, kasları kuvvetlendirir, basenleri toparlar, kilo vermeyi kolaylaştırır, yağ yakımına yardımcı olur, selülit tedavisini destekler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *