» 
»
 

Srebrenika katliamının üzerinden 21 yıl geçse de acılar taze!

1995 yılında Sırpların 8 bin 372 Boşnak Müslüman'ı acımasızca katlettiği Srebrenika katliamının 21. yıl dönümünde acılar halâ taze...

Hırvatistan ile Bosna'nın savaşında Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülen en az 8.372 boşnağın katledildiği acı gün Srebrenika... Kadın, çocuk demeden ağır silahlar ile donatılmış bir ordunun yok ettiği 8. 372 Boşnak Müslüman'ın öldürülmesi ile gerçekleştirilen Srebrenika katliamı II. Dünya Savaşı sonrasından bu zamana dek Avrupa'da yapılmış en büyük katliam olmuştur. Özellikle soykırımdan dolayı ilk kez belgelenmesinden dolayı da büyük önem taşır.

Bugün yapılan katliamın 21. yılında anma töreninde acıların tazeliğini koruduğu gözler önündeydi. Şimdiye kadar toprağa verilen 8 bin 372 kişiden sadece 7 bin kişi bulunmuştu. Toprağa verilen ise 6 bin 337 kişi oldu. Bu sene kimlik tespiti çalışmalarında 127 kişinin cenazesi daha toprağa verildi. Katliamın üzerinden 21 sene geçmesine rağmen halâ bir iz bulunamayan 1.372 kişi var.

Sırpların, kadın ve çocuk demeden katlettiği Srerenika katliamı Sırp ordusunun dışında Akrepler adı verilen Sırbistan'a ait özel bir güvenlik gücünün de katliama katıldığı belgeler ile kanıtlandı. 1992'de Sırpların Bosna'da başlatmış oldukları soykırımdan sonra bölgeye zorla müdahelede bulunan Birleşmiş Milletler'in güvenli bölge olarak ilan ettiği bölgeler arasında Srebrenista'da bulunmakta idi. Bölge nüfusu yaklaşık 24 bin iken, göçlerden dolayı yaklaşık 60 bini bulmuştu.

Bosna Savaşı 1992'den sonra Sırbistan Bosna Hersek'in stratejik alanı konumuna geldi. Ülkenin doğu kesimi Avrupa Birliği'nce yasaklı ölge olarak ilan edilmişti. Bu bölge içerisinde Sırbistan'ın o zamanki başkenti olan Srebrenista da yer alıyordu. Bosna Hersek için tek maddi kaynak olan maden ocakları, Sırplar için araç olarak değerlendirildi. Müslüman nüfusunun çok olmasına rağmen Sırpların acımasızlığına karşı yetersiz olmalarından dolayı Srebrenista'nın Tanjanz kırsalında tam 10 bin kişiyi askeri grup esir aldı ve binlerce insanın katili Ratko Mladiç'in emri ile askeri tüm esirleri birer birer katlettiler.

1995'in 11 Temmuzu ve Salı zalim Sırp General Ratko Mladiç silanları ellerinden alınmış kente kolay bir şekilde girdi ve Sırp askeri ile yoldaki masum çocukları, kadınları dağ taş demeden acımasızca katletti. Ölenlerin kimlikleri tespit edilmesin diye de cesetleri parçalatıp toplu mezara tam 64 bin kişiyi gömdüler. Bu ...in suçlusu Avrupa'dan yüz bulup, 5 gün süren katliamda 8 bin 300 kişi öldürüldü. Geriye kalan 2 bin 700 kişi ise serbest bırakıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *