» 
»
 

SSK ve Bağkur emeklilerine müjde! 3 Zam birden

SSK ve Bağkur emeklilerine müjde! Herkesin merakla beklediği emekli maaşlarındaki zam miktarları belirlendi. Yeni zam ne zaman yapılacak? Zam oranları nedir? İşte detaylar...

Emekli maaşları 2016’nın ilk çeyreğinde üçüncü kez arttırılıyor. Emeklilerin yüzünü güldüren bu zamlar Bağkur’dan ve SSK’dan emekli olanlara minimum 87 Türk Lirası olmak üzere toplamda 280 Türk Lira’sına kadar artış gösterecek. Türkiye nüfusunda yaklaşık 10 milyon emekliyi etkileyecek bu yeni gelişmede emekli olup da iş kurmuş olanlara zam getirmiş oluyor. Nisan’da emeklilerden kesilen yüzde onluk bir kesinti de artık yapılmayacak.

Çıkan yeni yasa ile hükümet, emeklilerin Ocak ayında 100 TL zam almasına destek sağlamıştı. Bu 100 TL’lik deste??e Bağkur ve SSK’dan emekli olacak olanlarında yararlanabilmesi için madde ekletti. Bu sene içerisinde emekli olacak ve emekli aylığına bağlanacak kişilerin, Ocak ayından bu yana aylık tutarlarının hesaplamaları yapılacak. Mevcut zamlar, bu hesaplamalara eklenecek. Temmuz’da emekli aylığına bağlanacak kişilerin öncelikle Ocak ayından itibaren aylık tutarı hesaplanıp daha sonrasında 100 TL eşit artış eklenecek ve 3,86 enflasyon zammı da eklenip maaş ödenmeye başlanacak.

Temmuz’dan sonra aylığa bağlanacak olanların da önce Ocak’tan bu yana aylık tutarı hesaplanacak, buna da yine 3,86 enflasyon zammı ve 100 TL  eşit artış miktarı eklenecek ve maaş ödenmeye başlanacak. Yani SSK ve Bağkur emeklileri 3 zam almış olacaklar. Bu sene bitmeden emekli olacaklara hem ocaktaki çift zam hem de Temmuz’daki enflasyon zammı eklenecek. Memur emeklileri %5 toplu sözleşme zammını alacak ve eğer 6 aylık enflasyon %6’yı aşmış olursa enflasyon farkını maaşlarında %5 toplu sözleşme zamını maaşlarında görebilecekler. SSK ve Bağkur’dan emekli olanlar ise, ilk 6 aylık enflasyon zammı alacak. Tekrar bir zam ayı ise Ocak olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *