» 
 

Stratejik yatırımlara hızlı finans sağlayacak Türkiye Varlık Fonu nedir?

Türkiye'nin büyümesine katkı sağlayacak olan Türkiye Varlık Fonu'na çok sayıda kamu kuruluşunun devredilmesi ile birlikte 200 milyar lirayı bulması bekleniyor.

26 Ağustos 2016'da Başbakanlığa bağlı olarak kurulan ve son olarak çok sayıda kamu kuruluşunun da devredilmesiyle hacmi büyüyen Türkiye Varlık Fonu Anonim Şirketi, ülkedeki büyük yatırımlarına finansman sağlayarak, maliyetleri azaltma, enflasyon ve faizleri düşürme gibi işlevleri ile öne çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın 4 saat süren görüşmelerinin ardından yapılan açıklamada Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası AŞ, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri AO (TPAO), Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ (PTT), Borsa İstanbul AŞ, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ'nin (TÜRKSAT) sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı, Türk Telekomünikasyon AŞ'nin yüzde 6,68 oranındaki Hazineye ait hissesi, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), THY'nin yüzde 49.12'si ile Halkbank'ın yüzde 51.11'i Varlık Fonu'na devredildiği bildirildi. Ayrıca Hazineye ait Antalya, Aydın, İstanbul, Isparta, İzmir, Kayseri ve Muğla'daki taşınmazların da tahsisleri kaldırıldı ve mülkiyetleri fona devredildi.

DÜNYADA 80 VARLIK FONU VAR

En büyükleri Norveç, Çin ve Abu Dabi olarak sıralanan dünyadaki 80 varlık fonunun toplam büyüklüğü 7,4 trilyon dolar ve 2020 yılına kadar bu rakamın, yeni katılacak olan fonlarla birlikte 15 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor. Türkiye'de kamudaki atıl fonların ve gayrimenkullerin fona devri ile birlikte ise Türkiye Varlık Fonu'nun toplam 200 milyar liraya ulaşması beklenirken, pek çok büyük çaplı projenin finansmanı ve yüzbinlerce istihdam sağlaması da gündemde.

TÜRKİYE EKONOMİSİ SALVOLARA KARŞI KENDİNİ KORUYACAK

Fona devredilen şirketlerin karları, mega projelerin finansman maliyetini azaltırken, bu sayede faizin düşeceği, ulusal ve uluslararası şirketlere iştirak edebilmesi de kaydediliyor. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un bazı kamu kuruluşlarının fona devrine ilişkin açıklamalarında yer alan bilgilere göre, Türkiye ekonomisi, bu sayede kendi ayakları üzerinde durabilecek ve muhtemel salvolara karşı kendisini koruyabilecek. Kurtulmuş, Türkiye Varlık Fonu'nun ülke ekonomisinin kaynaklarını etkin ve verimli kullanması için etkin bir adım olarak nitelendirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *