» 
 

Süper teşvik başvuruları 1 ayda 20 milyar lirayı buldu

Proje Bazlı Teşvik Sistemi başvurularının bir ayda 20 milyar lirayı aştığını belirten Bakan Zeybekçi, büyük yatırımın da devreye girmesiyle 100 milyarları bir yıllık dönemde alacaklarını kaydetti.

Süper teşvik olarak bilinen Proje Bazlı Teşvik Sistemi'nde altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini hayata geçirdiklerini belirtti. Yurt dışından doğrudan yatırım getirmek için önemli teşvik sistemleri kapsamında başvuruları kabul etmeye başladıklarını dile getiren Zeybekçi, henüz hiç tanıtımı yapılmadan 1 ayda 20 milyar lira başvuru yapıldığını, ancak çok daha büyük yatırımlar ile ilgili de görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Bu yatırımların da devreye girmesi ile birlikte 100 milyarları bulan proje bazlı teşvik sistemi kapsama alınacağını ifade eden Zeybekçi, yurt dışından teknoloji, sermaye ve üretim transferi amacıyla bu teşvik sistemini hayata geçirdiklerini, bunun Türkiye'nin kendi devlerini yaratma projesi olduğunu belirtti.

Booking.com adlı şirketin Türkiye'de ofis olarak kayıtlı olmayan ancak ticari faaliyet göstererek kar eden bir şirket olduğunu kaydeden Zeybekçi, yasaklanması durumunda Türkiye'de de faydası olması dolayısıyla iki tarafın da kaybedeceğini, bunu ülkeye kazandırmanın yollarının aranması gerektiğini ifade etti. Booking.com'u TÜRSAB'ın haklı olarak şikayet ettiğini belirten Bakan Zeybekçi, mahkeme kararının tartışılmayacağını ancak bir çözüm bulunması için firma ile görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *